Dochody z torebek foliowych na walkę ze smogiem

Autor: Informacyjna Agencja Radiowa 5 stycznia 2018 18:41

Torebki foliowe mają pomóc w walce ze smogiem. Jak poinformowała Kancelaria Premiera - dochód z wprowadzonego od nowego roku podatku za jednorazowe torebki foliowe w sklepach został "zarezerwowany" na walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Chodzi między innymi i wymianę kotłów węglowych i termomodernizację budynków.

Z szacunków Ministerstwa Środowiska wynika, że statyczny Polak dotąd zużywał od 200 do 250 torebek foliowych rocznie - w Niemczech ten wskaźnik jest trzykrotnie mniejszy, w Danii - pięćdziesięciokrotnie.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w tym tygodniu, że w 2018 roku dzięki opłacie recyklingowej do budżetu wpłynie około 200 mln złotych. Potwierdził, że pieniądze te zostaną w całości przekazane na walkę z tak zwanym ubóstwem energetycznym. Po raz pierwszy Mateusz Morawiecki mówił o tym pomyśle w ubiegłym roku, podczas wspólnej konferencji z Polskim Alarmem Smogowym. "pieniądze przeznaczymy na dopłaty dla ludzi, których dziś nie stać [na ekologiczne ogrzewanie] i palą byle czym, w byle czym" - zapowiadał premier.

"To dobry pierwszy krok, który pokazuje dobry kierunek działań rządu. Pieniędzy na walkę ze smogiem potrzeba jednak znacznie więcej" - powiedział IAR Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Jak dodał, gdyby rząd chciał zapłacić za termomodernizację wszystkich budynków i wymianę wszystkich kopciuchów, trzeba byłoby zarezerwować na ten cel dziesiątki miliardów "Należałoby się zastanowić nad mechanizmami kredytowania bądź pomocy finansowej, których rząd byłby partnerem z sektorem bankowym. Wtedy taka inwestycja stałaby się bardziej realna" - mówił Piotr Siergiej.

Jak dowiedziało się Polskie Radio, jedna z największych sieci handlowych w Polsce znalazła sposób na obejście nowego podatku, sprzedając foliówki o 2 mikrometry grubsze od rozmiarów przewidzianych w ustawie. Na razie nie ma informacji, by inne sieci zdecydowały się na podobny krok.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Daniel 2018-01-19 18:36:32

  Oby pieniądze z foliówek rzeczywiście poszły na walkę ze smogiem, a nie stanowiły dochód budżetu państwa i były przeznaczone na różne inne cele, niekoniecznie na poprawę jakości powietrza. Choć to i tak będzie kropla w morzu. Jakby rząd wziął się na poważnie za program walki o „CZYSTE POWIETRZE”, który od zeszłego roku niby jest realizowany, ale jak dotąd z czternastu jego sztandarowych punktów zrealizowano zaledwie jeden - więc jednym słowem słabo! Opieszałość rządzących powala na kolana. U siebie dom ogrzewam pelletem (kocioł Kostrzewa) i sporo moich znajomych również postawiło na biomasę. Kierunek w stronę OZE jest jak najbardziej słuszny. Trzeba jednak wsparcia ze strony państwa, aby ludzie widzieli również w tym sens.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  7,99

 • Śr

  5,00

 • Min

  2,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8511

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane