Dr Banasińki: Celem ustawy było wyeliminowanie opłat 'za nic' a nie ogranicznie swobody umów

Autor: www.dlahandlu.pl 19 marca 2013 17:27

W przypadku art.15 ust.1 pkt 4 uznk. zamiarem ustawodawcy było uznanie za nielegalne tych działań sieci handlowych, które wprowadzają opłaty, którym nie towarzyszy żadne świadczenie ekwiwalentne i do tego te opłaty mają charakter całkowicie wymuszony. Ustawodawca nie chciał ograniczyć swobody kontraktowania, chciał zdelegalizować tylko sytuacje patologiczne, gdzie nie ma możliwości negocjowania, a określona opłata jest narzucana przez kupującego i jest opłatą "za nic" - mówi dr Cezary Banasiński, docent na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

- Cel ustawodawcy rozwiązuje generalny program interpretacji przepisu i wkazuje na konieczność podejścia wolnorynkowego i ekonomicznego do jego wykładni i jego stosowania. Mamy przecież na rynku do czynienia z konkurencją, a w takim wypadku nie da się uniknąć podejścia ekonomicznego i nie da się odejść od mechanizmu wolnorynkowego. To oznacza, że wszystkie tego typu sprawy nie mogą być rozpatrywane na zasadzie kalki, jak to się niestety w orzecznictwie zdarza. Każda sprawa musi być rozpatrywana w kontekście reguł funkcjonowania rynku - dodaje Cezary Banasiński.

- Patrząc na rynek dostawców musimy sobie twardo powiedzieć, że mogliby oczywiście uzyskać u drobnych nabywców wyższe ceny, ale żaden z nich nie chce zrezygnować z kontraktów z dużymi sieciami handlowymi. Nie słyszałem o dobrowolnych rezygnacjach. WOH-y zapewniają sprawną logistykę, a przede wszystkim systematyczny, masowy, sprawny odbiór towarów. To oczywsta korzyść dla dostawców - podsumowuje Cezary Panasiński.

Wypowiedz pochodzi z konferencji CARS-u "Pobieranie opłat półkowych w Polsce. Koniczność zmian przepisów czy ich interpretacji?" 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8676

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane