Drogerie Natura zopytmalizowały łańcuch dostaw współpracując z naukowcami z Politechniki Poznańskiej

Autor: dlahandlu.pl 26 września 2014 12:54

Zespół Polbity we współpracy dr. hab. inż. Piotra Sawickiego z Politechniki Poznańskiej wspólnie dokonali oceny poziomu i struktury kosztów funkcjonowania sieci dystrybucyjnej Natura, a następnie opracowali model matematyczny służący do optymalizacji tej sieci. Dzięki nowym rozwiązaniom udało się zoptymalizować proces dystrybucji towarów i ograniczyć wydatki na ten cel o 12 proc.

W tym zakresie wykorzystano techniki programowania matematycznego i zaawansowany silnik optymalizacyjny typu Solver.  - Zgodnie z wypracowanym modelem, zmieniliśmy kilka lokalizacji magazynów cross-dockingowych - np. Bydgoszcz na Toruń czy Kraków na Tarnów. W znaczący sposób zreorganizowaliśmy obszary dystrybucyjne, zmieniając przyporządkowanie drogerii do obsługi przez poszczególne cross-docki - ponad połowa drogerii jest obecnie obsługiwana przez inne cross-docki, inaczej wyglądają także trasy dystrybucyjne. Dzięki wprowadzonym zmianom zredukowaliśmy koszty transportu o ponad 12 proc., uzyskując jednocześnie bardzo dużą elastyczność dostaw. Istotne jest również to, że optymalizując sieć dystrybucji, firma nie poniosła dodatkowych kosztów zmian, np. wydatków inwestycyjnych czy wysokich kosztów reorganizacji, a jednocześnie utrzymana została wysoka jakość serwisu dla drogerii - mówi Rober Bartnik, dyrektor ds. łańcucha ostaw w firmie Polbita. - Sieć ma charakter dynamiczny: jedne sklepy powstają, drugie są przenoszone w nowe lokalizacje lub w ogóle likwidowane. W związku z tym musimy stale trzymać rękę na pulsie, aby w sytuacji znaczących zmian, znowu zoptymalizować logistykę - dodaje Rober Bartnik.

Natura to sieć drogerii z 260 sklepami. Punkty handlowe rozmieszczone są na terenie całej Polski, zarówno w aglomeracjach miejskich (np. Warszawa, Kraków, Lublin, Trójmiasto, Wrocław), jak i w średnich miejscowościach (np. Sochaczew, Kozienice, Szczytno). 

Łańcuch dostaw w firmie jest scentralizowany z Centrum Dystrybucji w Błoniach i siatką magazynów przeładunkowych w Polsce. Z magazynu centralnego dostawy dostarczane są do magazynów przeładunkowych typu cross-dock i stąd samochodami dostawczymi bezpośrednio do drogerii. Zwrotnie odbierane są z kolei puste opakowania, które wracają tą samą drogą do Centrum Dystrybucji.

Polbita jest właścicielem sieci drogerii Natura. Otwarcie pierwszego sklepu miało miejsce w 1997 roku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane