Drukarki 3D podbijają rynek handlowy

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 8 lipca 2014 09:17

Trójwymiarowe wydruki to już nie ciekawostka dla hobbystów ani ultradroga usługa tylko dla dużych biznesów. Era osobistych drukarek 3D już nadeszła, a wraz z nią szkolenia z projektowania i produkcji w trzech wymiarach. W miastach powstają coraz liczniej punkty oferujące takie usługi. Teraz można tanio wydrukować na mieście zagubioną część zabawki, spłuczkę czy błotnik samochodowy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Suchy Las pod Poznaniem, Płock, Wrocław i Lublin - w czterech sklepach budowlanej sieci Leroy Merlin już od kilku miesięcy funkcjonują specjalne printroomy, gdzie można wydrukować sobie ułamaną spłuczkę do toalety, odpadnięty kawałek mechanizmu od żaluzji, etui na smartfon czy nawet klamkę do drzwi. Wszystko za ledwie kilka złotych, tyle że trzeba mieć już gotowy projekt graficzny wykonany w specjalnym programie. Zainteresowanie jest na tyle duże, że firma ma w planach uruchamianie następnych punktów.
Według amerykańskiej firmy badawczej Wohlers Associates w 2012 r. wartość światowej sprzedaży usług związanych z drukowaniem 3D wyniosła 2,2 mld dol. i w stosunku do poprzedniego roku wzrosła o prawie 29 proc. Przewiduje się, że w 2019 r. rynek urośnie do 6,5 mld dol.
W ostatnich latach również w Polsce pojawiło się kilku producentów tych urządzeń. Co ważne, w wersjach kompaktowych - niedrogich (już od 2 tys. zł) i w sam raz do użytku biurowego czy w niewielkim zakładzie. Gadgets3D z Olsztyna oferują drukarkę Zortax (niedawno potentat tradycyjnego druku firma Dell zamówił aż 5 tys. egzemplarzy). ZMorph, która produkuje swoją drukarkę Voxelizer 3D i sprzedaje po kilkadziesiąt takich urządzeń miesięcznie, cztery miesiące temu ogłosiła plany publicznej emisji akcji. Zaś za 20 proc. udziałów w poznańskiej spółce Omni3D - też produkującej takie urządzenia - rok temu fundusz inwestycyjny LMS Invest wyłożył milion złotych - pisze "DGP".
Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,98

  • Śr

    7,70

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane