PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Duża przestępczość w branży handlu detalicznego

Autor: wnp.pl 1 grudnia 2011 09:52

Branże, w których w ciągu ostatnich 12 miesięcy najczęściej rejestrowano przestępstwa gospodarcze to w ujęciu globalnym: telekomunikacja (48 proc.), ubezpieczenia (48 proc.), sektor usług publicznych i rządowych (46 proc.), turystyka i wypoczynek (45 proc.), usługi finansowe (44 proc.) oraz handel detaliczny i FMCG (42 proc. ) - wynika z raportu firmy doradczej PwC "Global Economic Crime Survey 2011".

W tych branżach sprawcami były najczęściej osoby z wewnątrz organizacji, jedynie w sektorze ubezpieczeń oraz finansowym dominowali sprawcy z zewnątrz. Jak wynika z badania PwC, aż 16 proc. firm w Polsce, czyli dwukrotnie więcej niż na świecie, dowiedziało się o popełnieniu przestępstwa przypadkowo. 52 proc. nadużyć wykryto za pomocą mechanizmów kontroli funkcjonujących w spółkach, a 3 proc. dzięki osobom pozostającym poza strukturami przedsiębiorstwa, ale mającymi kontakt z firmą np. dostawcom, klientom.

Najbardziej skutecznymi metodami wykrywania nieprawidłowości zarówno w Polsce jak i na świecie okazały się elementy kontroli wewnętrznych spółki, systemy raportowania o podejrzanych transakcjach (wykryto w ten sposób 19 proc. nadużyć w Polsce, 18 proc. na świecie) oraz audyt wewnętrzny (odpowiednio - 16 proc. w Polsce, 14 proc. na świecie). Ze wszystkich badanych organizacji, które doświadczyły nadużyć, jedynie 3 proc. odkryło je poprzez systemy zarządzania ryzykiem nadużyć oraz kolejne 3 proc. za pomocą formalnego systemu poufnego informowania. Na świecie obie metody odpowiadają łącznie za 15 proc. wykrytych przestępstw.

- To, co istotnie odróżnia Polskę od trendów światowych, to niska efektywność narzędzi stosowanych do zapobiegania i wykrywania przestępstw gospodarczych. Identyfikacja, a następnie pomiar nadużyć coraz częściej staje się dziełem przypadku, a nie efektem świadomie podejmowanych działań kontrolnych w organizacji. Tendencja ta jest szczególnie niepokojąca w okresie spowolnienia gospodarczego, kiedy poziom przestępczości gospodarczej zwyczajowo rośnie. Brak odpowiednich narzędzi kontroli oznacza również brak możliwości oszacowania finansowych i pozafinansowych skutków nadużyć - ocenia Dariusz Cypcer dyrektor w zespole Usług Forensic PwC.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane