PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Duże sklepy będą powstawać bez ograniczeń? Zgoda gminy nie będzie potrzebna

Autor: dlahandlu.pl 4 września 2015 11:55

Duże sklepy będą powstawać bez ograniczeń? Zgoda gminy nie będzie potrzebna fot. shutterstock

Podczas najbliższego posiedzenia Sejmu zostanie rozpatrzona ustawa o rewitalizacji. W trakcie prac nad dokumentem niespodziewanie wykreślono zapis, który ograniczał rozmieszczenie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Wyrzucono punkt zakładający, że budowa takiego sklepu wymaga zgody Rady Gminy.

Przepis blokujący możliwość budowania dużych sklepów w dowolnym miejscu, zniknął w czasie prac nad ustawą o rewitalizacji, która wymagała wprowadzenia zmian w ustawie o planowaniu przestrzennym. Wprowadzenie zaskakującej zmiany odkryli przedstawiciele organizacji skupiających właścicieli małych polskich sklepów.

Przepis zniknął w tajemniczych okolicznościach w trakcie posiedzenia komisji sejmowej, a potem został przegłosowany przez parlamentarzystów.

- Usunięcie tego zapisu jest bulwersujące, trudno ustalić czyja to propozycja, pojawiła się nagle, a posłowie i senatorzy przyjęli ją nie zwracając uwagi - komentuje Polska Izba Handlu.

- Zapis kontrolujący budowę dużych sklepów jest potrzebny, aby pozwalał organom lokalnym monitorować strukturę handlu. Doprowadzi to to dalszej niekontrolowanej ekspansji dyskontów, które wejdą w duże formaty. Już dziś mniejsze sklepy mają problem z utrzymaniem się na rynku, ta nieopatrznie wprowadzona zmiana będzie ciosem dla handlu nowoczesnego z tradycjami,  małych i średnich przedsiębiorstw.  Sytuacja ta jest nie do przyjęcia, wystosowaliśmy w tej sprawie pismo do Prezydenta Andrzeja Dudy. Apelujemy do posłów o odrzucenie tej ustawy i bardziej uważne zajęcie się nią w kolejnej Kadencji Sejmu, tym razem baczniej zwracając uwagę na tak ważne zapisy - oświadczają przedstawiciele PIH.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • no_logo 2015-09-05 12:21:24

    widać, kto sponsoruje tych naszych rządzących. Premierowa fanka biedry, Sikorski też umiłował sobie "największego pracodawcę w PL". Jedno jest pewne, Polska niedługo formalnie zniknie z map. Już teraz jesteśmy kolonią.

  • adn 2015-09-04 13:59:56

    w jakim kraju my żyjemy??? ile kosztuje takie przepchnięcie tematu??? kim są nasi "wybrańcy"??chyba czas im podziękować

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane