Duży wzrost aktywności inwestycyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej

Autor: www.dlahandlu.pl 3 lutego 2017 09:28

Polska nadal cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów, którzy w ubiegłym roku ulokowali tu 5,2 mld euro, czyli prawie połowę kapitału przypadającego na Europę Środkowo-Wschodnią w 2016 r. - czytamy w najnowszym raporcie firmy Cushman & Wakefield.

W czwartym kwartale 2016 r. łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła 4,4 mld euro, czyli o 27% więcej niż rok wcześniej. Oznacza to, że wolumen obrotów za cały ubiegły rok nieznacznie przekroczył poziom 11 mld euro i był wyższy o 11% od odnotowanego w 2015 r. (9,9 mld euro). Dane te wskazują na odwrotny trend w regionie niż w skali całego kontynentu europejskiego, na którym wartość transakcji w ujęciu rocznym zmalała. Eksperci międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield przewidują dalszy wzrost aktywności inwestycyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Znaczny wzrost aktywności inwestycyjnej w czwartym kwartale 2016 r. świadczy o coraz szybszym rozwoju rynku Europy Środkowo-Wschodniej, który staje się coraz głębszy i bardziej zróżnicowany. W 2017 r. podaż aktywów w całej Europie będzie niewystarczająca w stosunku do wolumenu kapitału przeznaczanego na inwestycje. Inwestorzy będą monitorować trendy na rynkach najmu poszukując produktów inwestycyjnych gwarantujących utrzymanie wartości. Z tego względu szczególnie atrakcyjne są nieruchomości biurowe i logistyczne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie absorpcja przewyższa podaż, a stawki czynszu w głównych lokalizacjach mają perspektywę wzrostu – powiedział James Chapman, Partner CE, Dział Rynków Kapitałowych w Cushman & Wakefield.

Spośród państw regionu Polska nadal cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów, którzy w ubiegłym roku ulokowali tu 5,2 mld euro, czyli prawie połowę kapitału przypadającego na Europę Środkowo-Wschodnią w 2016 r. Wskazuje to jednocześnie na wzrost aktywności inwestycyjnej w Polsce o 5%. W Czechach wolumen obrotów na rynku nieruchomości komercyjnych wzrósł o 30% do 3,3 mld euro, co stanowi 30% łącznej wartości transakcji inwestycyjnych w regionie. Z kolei na Węgrzech wolumen transakcji wzrósł ponad dwukrotnie do 1,2 mld euro.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,69

  • Śr

    2,79

  • Min

    2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8561

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 703894

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane