Dwa razy więcej nowej powierzchni magazynowej niż w I poł. 2011

Autor: dlahandlu.pl 10 sierpnia 2012 10:27

- W 2012 roku powstanie 0,5 mln m kw. nowych powierzchni magazynowych. Utrzymuje się aktywność najemców, spada odsetek wolnych powierzchni w centrach regionalnych - czytamy w raporcie CBRE.

Jak wynika z najnowszego raportu CBRE, na polskim rynku powierzchni magazynowych widać oznaki stopniowego ożywienia. W pierwszej W I W I połowie 2012 r. oddano do użytku 305 000 m kw. nowych powierzchni magazynowych - dwa razy tyle, co w tym samym okresie ubiegłego roku i ponad dwukrotnie więcej niż w pierwszej połowie 2010 r. Rośnie aktywność najemców w nowych regionalnych ośrodkach logistycznych, wśród których najbardziej aktywne są w tym roku aglomeracja śląska i region Poznania.

"Choć większość umów najmu dotyczy projektów budowanych na zamówienie, to średni odsetek wolnych powierzchni magazynowych w Polsce utrzymuje się w okolicach 12% pomimo rosnącego wolumenu powierzchni oddawanych do użytku. Stabilna kondycja polskiego rynku magazynowego jest odbiciem dobrej dynamiki polskiego PKB, który w pierwszym kwartale wzrósł o 3,5%, a prognoza wzrostu na cały rok 2012 wynosi 2,6%, co na tle innych rynków europejskich będzie dobrym wynikiem" - powiedział Patrick Kurowski, dyrektor działu powierzchni magazynowych w CBRE Polska.

W Polsce istnieje obecnie 7,23 mln m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego 305 000 m kw. oddano do użytku w pierwszej połowie 2012 r. Również w pierwszym półroczu br. rozpoczęto budowę kolejnych obiektów magazynowych o łącznej powierzchni 200 000 m kw.

"Obserwujemy rosnące zainteresowanie najemców parkami logistycznymi w ośrodkach regionalnych na terenie Polski, co może być wynikiem znacznych inwestycji infrastrukturalnych w ostatnich latach, dzięki czemu powstały nowe lokalizacje atrakcyjne dla logistyki. Widzimy także rozwój w regionach, które do tej pory zostawały w tyle za głównymi ośrodkami, w tym w regionie północnym wokół Gdańska, a także regionie wschodnim w okolicach Rzeszowa i Dębicy. Biorąc pod uwagę planowane w Polsce dalsze inwestycje w infrastrukturę, taki trend będzie się prawdopodobnie utrzymywał", - dodał Patrick Kurowski.

Stawki czynszu za wysokiej jakości powierzchnie magazynowe w Polsce kształtują się obecnie od 2,80 - 3,50 euro za m kw. miesięcznie w Sektorze II (15 - 80 km od Warszawy), 3,00 - 3,50 euro za m kw. miesięcznie w Sektorze III (inne regiony kraju), do 4,50 - 5,00 euro za m kw. miesięcznie w Sektorze I (do 15 km od centrum Warszawy) i pozostają na stabilnym poziomie.

W pierwszym kwartale 2012 r. sfinalizowano jedną transakcję inwestycyjną na rynku magazynowym - Hines zakupił portfel Prologis za kwotę 96 mln euro. W drugim kwartale zamknięto dwie transakcje: BPH FIZ zakupił Ideal Idea Park II w Warszawie, a Goodman sprzedał projekt zrealizowany na zamówienie Case Tech w Legnicy.

Stopy zwrotu z inwestycji w wysokiej klasy obiekty magazynowe wynoszą obecnie 7,75% i są nieco wyższe niż dla inwestycji na rynku obiektów biurowych i handlowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • kontakt 2012-09-17 11:32:13

    Cóż - to tylko pozytywy dla Polski. Z tego co słyszałem, to Polska jest nawet liderem europejskim na rynku - tylko się cieszyć, ale to głównie zasługa potężnych agencji. Jartom wciąż sprzedaje kolejne magazyny, ale inna sprawa jest taka, że rzeczywiście w swojej bazie posiadają świetne okazje.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9413

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane