PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Dyrektor KPMG: Konsolidacja w segmencie hipermarketów będzie dalej postępować

www.portalspozywczy.pl 26 lutego 2013 10:32

Dyrektor KPMG: Konsolidacja w segmencie hipermarketów będzie dalej postępować

W segmencie hipermarketów w Polsce nadal będzie postępować konsolidacja. Wejście na rynek nowego gracza jest mało prawdopodobne, jeśli jednak nastąpi, to raczej poprzez przejęcie jednego z liderów rynkowych - ocenia w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Piotr Grauer, dyrektor KPMG.

Czy transakcja zakupu przez Auchan sklepów Real to początek wielkiej konsolidacji handlu w Polsce?

Hipermarkety osiągnęły pewien poziom nasycenia w Polsce, czyli zainteresowania ze strony konsumentów. Jest tu wielu graczy, którzy weszli na rynek w latach 90. I myślę, że w tym segmencie powinna dalej postępować konsolidacja. Nie ma jednego czy dwóch graczy dominujących, jest wiele firm, sam rynek już nie rośnie tak jak w przeszłości i raczej nie widać miejsca dla nowych graczy z zewnątrz. Fundusze private equity nie interesują się tym segmentem bo nie ma tutaj sposobu na wzrost. Jest to więc naturalna sytuacja do połączeń między graczami branżowymi i transakcja Auchan - Real jest dokładnie tego przykładem.

W przeszłości było już kilka takich transakcji, począwszy od przejęcia sklepów Hit przez Tesco, po transakcje na takich sieciach jak Hypernowa i Geant. Paru graczy już wyszło z tego rynku w Polsce i myślę, że ten proces będzie trwał.

Czy w segmencie hipermarketów możemy wkrótce znów usłyszeć o spektakularnym przejęciu? Która z dużych sieci może rozważać wyjście z Polski?

Sieci hipermarketów w naszym kraju nie działają w izolacji, ale funkcjonują w ramach dużych międzynarodowych koncernów operujących na wielu rynkach.

Ostatnio sporo się mówiło o kłopotach Carrefoura, który w paru krajach zamknął swoje operacje. Z drugiej strony, co jakiś czas wraca na rynek temat potencjalnego wejścia do Polski WalMartu. Tego typu sieć, gdyby wchodziła na nasz rynek, to poprzez przejęcie gracza będącego jednym z istniejących liderów.

Jak transakcja kupna Reala przez Auchan zmieni układ sił w handlu?

Ta transakcja podwaja siłę Auchan na polskim rynku i sprawia, że Auchan staje się liderem segmentu hipermarketów. Nastąpiło więc istotne przetasowanie pozycji. Pewnie trochę czasu zajmie zintegrowanie tego biznesu i dostosowanie Reala do formatu Auchan, więc nie spodziewałbym się jakichś szybkich zmian. Najbliższy czas, to będzie żmudne łączenie tych dwóch sieci w jedną całość.

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8408

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane