PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Dyrektor PFPŻ: Poprawia się współpraca firm z sieciami handlowymi

www.portalspozywczy.pl 14 kwietnia 2014 09:15

Polskie firmy z sektora rolno-spożywczego coraz lepiej radzą sobie w zarządzaniu kosztami i swoją ofertą cenową. Dzięki temu współpraca producentów z sieciami handlowymi opiera się na zasadach coraz bardziej korzystnych dla dostawców - ocenia Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Jeśli popatrzymy na ostatnie 10 lat, to zarządzanie kosztami w polskich firmach znacznie się polepszyło i obecnie nie sprowadza się wyłącznie do czynności księgowych, ale idzie w kierunku świadomego zarządzania finansami - mówi Andrzej Gantner w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl. Jego zdaniem, oznacza to, że firmy aktywnie próbują znajdować źródła oszczędności na najróżniejszych polach. O wiele lepiej potrafią także kalkulować koszty i zarządzać swoją ofertą cenową.
- Stąd coraz mniej problemów ze współpracą z sieciami wielkopowierzchniowymi. Raczej nie zdarza się aby firma nie potrafiła przeprowadzić dobrej analizy finansowej i ryzyka wynikającego z zawieranej umowy, a jeszcze 10 lat temu takie przypadki były nagminne, i nieuchronnie prowadziły do bankructwa - mówi dyrektor PFPŻ.
Jak podaje, 3-4 lata temu koszt współpracy z daną siecią mógł sięgać 20-25 proc. przychodów ze sprzedaży, była to więc bardzo poważna pozycja kosztowa.
- W ciągu ostatnich lat sporo się zmieniło, bardzo dużo podmiotów dystrybucyjnych przeszło na rozliczenia typu net-net, co pozwala szybciej i lepiej obliczyć koszty takiej współpracy dla przedsiębiorców - mówi Andrzej Gantner.
Jak tłumaczy, tego typu rozliczenia polegają na tym, że dostawca i dystrybutor zawierają umowę sprzedaży bez żadnych dodatkowych warunków, np. żadnych upustów itp. - Jest to czysta cena bez żadnych obciążeń. To dla przedsiębiorstw jest dobrym rozwiązaniem, bo mogą szybko się zorientować jaka jest faktyczna rentowność takiego kontraktu. To zmniejsza ryzyko wystąpienia dodatkowych kosztów, tzw. retrospekcyjnych. O takich rozwiązaniach kilka lat temu mało kto chciał rozmawiać i jej stosować - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b.prac 2014-04-15 03:29:49

  Bzdura jakie rozliczenia net-net na to żadna z sieci nie idzie Nie podpiszą jak nie dostana wiele upustów, gazetek promocyjnych, zapłaty za półkę itd. Panie Dyrektorze w jakim świecie Pan żyje!!!! Spróbuj Pan wejść np do Selgrosu!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  3,99

 • Śr

  2,55

 • Min

  1,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane