PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Dyrektor PFPŻ: Ustawa o niewłaściwych praktykach wadliwa i spóźniona o kilkanaście lat

www.portalspozywczy.pl 7 października 2016 10:50

- Jako dostawcy popieramy tę ustawę, choć w obecnym kształcie przyniesie ona poważne negatywne konsekwencje. Jest jednak potrzebna. Zarówno producenci, jak i sieci handlowe mieliby znacznie mniej problemów gdyby uchwalono ją dużo wcześniej - mówił Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności podczas konferencji POHiD „Perspektywy i zagrożenia dla handlu nowoczesnego w Polsce”.

ANDRZEJ GANTNER BĘDZIE PRELEGENTEM PODCZAS IX FORUM RYNKU SPOŻYWCZEGO I HANDLU (17-18 PAŹDZIERNIKA, WARSZAWA). WEŹMIE ON UDZIAŁ W SESJI DYSKUSYJNEJ PT. "Innowacje i jakość motorem sukcesu polskiej branży spożywczej" KLIKNIJ I ZAREJESTRUJ SIĘ DO UDZIAŁU W KONFERENCJI!

Andrzej Gantner przyznał, że PFPŻ popiera projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

- Co prawda ten projekt w obecnym kształcie w niczym nie przypomina wersji pierwotnej. Jeśli wejdzie w życie w obecnej postaci, spowoduje co najmniej kilka negatywnych konsekwencji - przyznał.

Dyrektor PFPŻ wskazał, że największy problem stanowi główny artykuł, który definiuje przewagę kontraktową.

- Jest on do tego stopnia niedookreślony, że tak naprawdę nie wiadomo kto ma tę przewagę. A jeśli nie wiadomo to ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej wzrasta niebotycznie. W efekcie duzi będą pracować tylko z dużymi, bo tylko wtedy będą w stanie ograniczyć swoje ryzyko. Mali z kolei powypadają z rynku, bo wszyscy będą się ich bali. Duzi producenci nie będą natomiast kupować bezpośrednio od rolnika, tylko od pośrednika, najlepiej zagranicznego - dodał.

Jego zdaniem restrykcyjność ustawy w stosunku do nieokreśloności prawa jest tak potężna, że praktycznie niweczy ona wszystkie normalnie trwające stosunki handlowe.

- Konstrukcja prawna tego przepisu jest taka, że UOKiK nigdy nie wygra w sądzie z podmiotem, którego oskarży o przewagę kontraktową - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,55

  • Min

    1,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane