Dyrektor PFPŻ: Wyobrażenie, że cały świat czeka na polską żywność, jest błędne

www.portalspozywczy.pl 12 lipca 2017 14:57

- Nasze wyobrażenie, że wszyscy czekają na polską żywność, jest błędne. Na rynku krajów trzecich mamy olbrzymią konkurencję. Chińczycy, Japończycy czy Hindusi nie będą czekać w nieskończoność aż poukładamy się w środku i będziemy w stanie wysyłać im wystarczającą ilość dobrego towaru, który dotrze do nich w dobrym stanie, a jego jakość nie zmieni się w następnej partii - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Gantner zwraca uwagę, że wśród polskich eksporterów żywności mamy wyraźny przechył w jedną stronę.

- Eksportują głównie duzi. Na Zachodzie już niekoniecznie, gdyż jest tam silny nacisk żeby eksportowały też małe i średnie firmy. Ale żeby średnia firma eksportowała coś do Chin czy RPA, musi mieć dostęp do tanich kredytów i do zabezpieczeń. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie handlował w Afryce bez zabezpieczenia swojej transakcji, a u nas to systemowe podejście wciąż mocno kuleje. Kraje, które są największymi eksporterami żywności w UE przeznaczają miliardy na wspieranie swoich przedsiębiorców i działań proeksportowych, zarówno systemowych, kredytowych, jak i zabezpieczających. Warto się zatem zastanowić, czy stać nas na to żeby nie inwestować w eksport - dodaje.

Nasz rozmówca apeluje, aby myśląc o ekspansji poza Polskę, przyjrzeć się temu, co mamy wewnątrz tak, aby nie utracić tego, co z trudem wywalczyli polscy przedsiębiorcy.

- Krzyczymy Go China! i z wielką pompą otworzyliśmy linię kolejową do Chengdu, którą nic praktycznie nie wysyłamy.Wszystkie kraje, które są znaczącymi eksporterami żywności czerpią swoją siłę, nie z tyle z chwytliwych haseł promocyjnych ale ze stabilnych i przyjaznych dla rodzimych przedsiębiorców warunków do prowadzenia i rozwijania biznesu.

Całość na portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,58

  • Śr

    3,45

  • Min

    2,38

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane