PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Dyrektor PGS: Rok 2016 będzie wyjątkowy dla handlu

Autor: dlahandlu.pl 4 lutego 2016 13:47

Przemysław Gaszewski, dyrektor handlowy Polskiej Grupy Supermarketów uważa, że wpływ na branże handlową będzie miała w 2016 roku wyższa płaca minimalna, ostateczny kształt podatku handlowego i rozkład dni świątecznych.

Rok 2016 będzie wyjątkowym rokiem dla handlu. Układ kalendarza (8 długich weekendów i 114 dni wolnych w całym roku) może mieć istotny wpływ na zachowania konsumentów. Z jednej strony mogą wykorzystać czas na zakup (wyjazdy, długie weekendy) czego skutkiem będzie wzrost sprzedaży sieci handlowych i sklepów w branży spożywczej, z drugiej niewiadomą pozostaje projekt zakazu handlu w święta i niedziele.

Czynnikiem, który będzie miał zapewne wpływ na siłę nabywczą konsumentów będzie zapowiadany wzrost najniższego wynagrodzenia, jakie pracodawca musi wypłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Wynosi ono 1850 złotych - o 100 złotych więcej niż w roku 2015. To może mieć wpływ na percepcję konsumentów i zachęcić ich do nieco większej konsumpcji.

Trzecim czynnikiem wpływającym na wzrost sprzedaży w sektorze handlu może być konkurencyjność cen w sklepach w Polsce dla zagranicznych konsumentów (rejony przygraniczne) oraz polskich produktów na rynkach europejskich i światowych, w związku ze słabnącą wartością złotówki. Sytuacja ta, o ile utrzyma się do 3-4 kwartału br. może skutkować wzmożonymi zakupami w okresie wakacji (turyści z Niemiec, Skandynawii, Wschodu) oraz zwiększoną sprzedażą polskich produktów za granicę w ramach eksportu.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    19,20

  • Śr

    11,63

  • Min

    9,07

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane