Dyrektor PIH: Rok 2017 pod znakiem konsolidacji

Autor: dlahandlu.pl 23 grudnia 2016 10:02

Dyrektor PIH: Rok 2017 pod znakiem konsolidacji Na zdj. Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu, fot. Żelazna Studio

- W przyszłym roku na pewno będziemy świadkami konsolidacji handlu zarówno na poziomie hurtu jak i detalu. Względnie spokojna przyszłość rysuje się także przed sieciami franczyzowymi i placówkami convenience – o ile nie zagrozi im ograniczenie handlu w niedziele. Należy jednak mieć świadomość że dyskonty na pewno będą umacniały swoją pozycję, ale bardziej jeżeli chodzi o markę własną i asortyment premium niż poprzez tworzenie kolejnych sklepów. Segment hipermarketów nie ulegnie większym zmianom - prognozuje Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.

- Po burzliwym 2016 roku przebiegającym pod hasłem podatku handlowego należy mieć nadzieję, że 2017 rok będzie od strony legislacyjnej bardziej przewidywalny – jednak z wyłączeniem projektu jednolitego podatku. W 2017roku w pełniejszym zakresie zacznie obowiązywać dyrektywa tytoniowa, a wraz z nią zakaz informacji w punktach sprzedaży o wyrobach tytoniowych oraz zmiana opakowań papierosów - mówi Maciej Ptaszyński.

Dyrektor generalny PIH przewiduje, że wejdzie w życie ustawa o przewadze kontraktowej, która była bardzo mocno oprotestowana między innymi przez handel. Jego zdaniem spowoduje na pewno niekorzystne dla dostawców i handlu zmiany.  

- Zmienia się też ustawa o podatku od towarów i usług. Pojawią się poważne zagrożenia dla przedsiębiorców, ponieważ na podstawie decyzji urzędnika firma będzie mogła być zamknięta zaledwie na podstawie podejrzenia o udział w procederze oszustwa lub nadużycia podatkowego. Tego typu rozwiązania uderzają w przedsiębiorców, którzy nieświadomie padają ofiarą oszustw.
Z możliwych nadchodzących zmian nie sposób nie wspomnieć o projekcie o ograniczeniu handlu w niedziele. Jeżeli wejdzie on w życie będzie miał wpływ nie tylko handel, ale również na wiele innych działów gospodarki i ograniczy ich funkcjonowanie w bardzo poważnym zakresie - dodaje MAciej Ptaszyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,69

  • Śr

    2,80

  • Min

    2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane