PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Dyrektor POHiD o skutkach Brexitu dla branży handlowej

www.portalspozywczy.pl 29 czerwca 2016 10:39

Dyrektor POHiD o skutkach Brexitu dla branży handlowej fot. Andrzej Faliński

- Uważam, że „brytyjski exit” nie jest ostateczny, choć z pewnością zapowiada dużą zmianę sposobu i kosztu unijnego bycia razem – mówi dla serwisu portalspozywczy.pl Maria Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

– Bądźmy dobrej myśli, bo UK bez Unii (i odwrotnie) jest do pomyślenia, tylko po co… – nie wszystko w tej sprawie już się stało. Stało się dużo, ale nie wszystko i za jakiś czas zacznie się „odstawać” – komentuje Maria Andrzej Faliński.

– Obawiam się, że może nie udać się utrzymanie wspólnej polityki rolnej w postaci, jaką znamy i może się to stać szybciej niż planowano. A wtedy okaże się, że jesteśmy dość drogim producentem produktów rolnych. W zderzeniu „nieamortyzowanym” dopłatami bezpośrednimi ze wspólnym rynkiem, nieskonsolidowany sektor rolno-spożywczy stanie wobec egzystencjalnych wyzwań. Przemysł, dobrze nasycony inwestycjami w ciągu ostatnich 25 lat, zawsze może zaimportować surowiec, ale wieś… szybko się zmieni, czemu nie zapobiegną blokady ustawowe z poprzedniej i aktualnej kadencji politycznej – mówi dyrektor generalny POHiD.

- Handel z UK nie ustanie, bo umowy handlowe wiążą firmy, obowiązują zasady WTO, jest szereg umów bilateralnych, itd. Nie jest też w niczyim interesie implementacja jakichś barier, czy to taryfowych (gdyby Brexit choć na krótko się ziścił), czy też pozataryfowych. Temu rozsądkowi okresu zmian sprzyjać też powinny warunki ogólne, gdyż korzyści komparatywne dla obu partnerów (Polski i Wielkiej Brytanii) pozostaną, nawet doraźne warunki cenowe opisywane wskaźnikiem „terms of trade” nie powinny się pogorszyć. Złotówka się osłabi, funt zresztą też, ale jako że funt mniej, więc opłacalność eksportu do UK będzie nienajgorsza.

Co zaś tyczy się inwestycji i oczywistych wyzwań dotyczących konsolidacji potencjału rolnego i przetwórczego – kontynuuje Maria Andrzej Faliński – zarówno z inwestycjami „green field”, jak i przejęciami/fuzjami nie powinno też być najgorzej. Współcześnie, po wielu latach realizacji strategii modernizacyjnej w Polsce z silną walutą w ręku opłaca się być, tym bardziej, że nasza polityka musi być i będzie proeksportowa.

Oczywiście może zajść krótkotrwały efekt „wygasłych uczuć” Brytyjczyków do mieszkających tam Polaków i ci ostatni zechcą w znaczącej liczbie wrócić do kraju, ale sądzę, że oznaczać to będzie chwilowy jedynie spadek popytu na produkty polskie co do pochodzenia i receptury. Dostosowanie się, co miejmy nadzieję, nie nastąpi gwałtownie i nie będzie tak trudne – mówi Maria Andrzej Faliński.

Pamiętajmy, dodaje dyrektor generalny POHiD, że za ok. 5 mld eksportu żywności odpowiadają pracujące w Wielkiej Brytanii i w Polsce sieci handlowe, a te potrafią handlować i reagować na sytuację – doceńmy to, bo może się przydać.

– Zatem głowa do góry – dzieje się, więc trzeba się mądrze w tym wszystkim znaleźć i nie stracić. Jest to możliwe. Przede wszystkim zaś nie wolno dopuścić, żeby w związku z turbulencjami członkowsko-reformatorskim w UE, na rynku brytyjskim zastąpili nas bogatsi, a przez to tańsi – podsumowuje Maria Andrzej Faliński, dyrektor generalny POHiD.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b. uczestnik narad POHiD 2016-06-29 17:13:34

  Brytyjczycy sami sobie to zafundowali. Cameron chciał przechytrzyć wew. rywali przetrwać kadencję i nie przewidział że wygra następną. Anglicy i tak byli w Unii na specjalnych warunkach. Angole to wredny naród tak jak odwdzięczyli się za obronę ich w II wojnie tak i teraz oskarżają Polaków o zabieranie miejsc pracy. Wyszła wredna angielska wredna mentalność kolonialisty. A POHiD martwi się bo to TESKO angielskie i dla nich lobbuje!!!. Aczkolwiek niektóre argumenty ekonomiczne są trafne.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,98

 • Śr

  3,22

 • Min

  2,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane