PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Dyrektor POHiD: Rządzący działają w zakłamaniu

Autor: Biuletyn PIH 10 czerwca 2015 10:27

Wokół handlu zbierają się chmury pomysłów ograniczenia rozwoju i operacji, zarówno pożyczanych z Węgier i innych krajów, jak rodzime. Jakby handel ze sobą nie konkurował – handel jest jeden i ograniczenia uderzą identycznie. Sprawa nabiera wymiaru politycznego i realizuje się zarówno w opozycji, jak i wśród polityków koalicji. Nie jest jednak realizowana w ramach zasad fair play, co smuci i budzi obawy o rzetelność polityczną i nie tylko - pisze w Biuletynie PIH Maria Andrzej Faliński, dyrektor generalny POHiD.

Jest faktem (nie dający się spopularyzować w Polsce i nie tylko) pomysł porozumienia handlu, rolników i przetwórstwa żywności pod nazwa SCI (supply chain initiative –inicjatywa na rzecz łańcucha dostaw). Ma on w  trybie porozumienia sektorów wyeliminować nieuczciwe praktyki handlowe z łańcucha dostaw żywność. Jest on wspierany przez POHiD, PIH w ramach Rady Konsultacyjnej ds. Handlu i Usług przy MG - wyjaśnia na łamach Biuletynu PIH dyrektor POHiD-u.

Ostatnio na tej kanwie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, idąc w sukurs mleczarzom zaskoczonym „cenową niespodzianką” w kilku firmach sieciowych, odwołał się do tej inicjatywy, zebrał zespół roboczy, odbyły się burzliwe spotkania, powstały dokumenty i... byłoby dobrze, gdyby nie
pewna okoliczność.

Okazało się bowiem, że ten sam Minister, ustami swego zastępcy, poparł równolegle, w ramach Grupy Wyszehradzkiej, inicjatywę Węgier i Słowacji, by KE przyspieszyła prace nad stosowna regulacją. W międzyczasie zaś okazało się też, że powstał z inicjatywy PSL, projekt ustawy o zwalczaniu nieuczciwych praktyk handlowych, który już trafił do Laski Marszałkowskiej.
To że z jednej strony zachęca się do rozmów i wspiera samoregulacyjne rozwiązania, przywołując wieloletnie prace nad kompromisem wspólnotowym, a z drugiej realizuje działanie absolutnie odwrotne jest dla mnie niepojęte - komentuje Faliński w Biuletynie PIH.

Rozumiem presję sytuacji przedwyborczej, rozumiem chęć pokazania woli działania mleczarzom, ba – rozumiem składanie projektów ustaw bez konsultacji z branżą zainteresowaną (od 1994 roku mam do czynienia z parlamentem i ministerstwami i nie takie „cuda” widziałem), ale nie mogę zaakceptować działania w zakłamaniu. W polityce jest miejsce dla intrygi – wiadomo, ale róbcie to Panowie i Panie politycy wobec siebie. Robienie tego wobec organizacji branżowych oceniam jako nieprzyzwoite i tyle. Radzę też, by przyjmować inicjatywy z należytą ostrożnością – po prostu je sprawdzać, wielokrotnie, bo sprawy najczęściej mają swą historię, dla maluczkich, a zainteresowanych -ukrytą.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b prac. marketu 2015-06-12 01:03:57

  POHiD to lobbysta zagranicznych firm handlowych utrzymywany ze składek tych sieci. Żadne tam Polskie przedsiębiorstwa!!!niżej Angelika słusznie wymieniła te wszystkie "polskie" sieci handlowe!!!!Sam AF -dyrektor to lobbysta i stary działacz minionej epoki!!!Jaka organizacja takie kadry na usługach zagranicy na co pozwala nasz rząd( jak trwoga przed jesiennymi wyborami i naciskami polskich branży oraz dobrymi rozwiązaniami z Węgier to teraz do "boga")

 • Paweł 2015-06-10 16:17:32

  Czyli POHiD to nie polskie przedsiębiorstwa - czy może się mylę?

 • Angelika 2015-06-10 16:11:41

  POHiD - Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.  Państwa obawy są zrozumiałe, gdyż członami POHiD są:

  Auchan Polska  Carrefour Polska  Castorama Polska  Galec  Jeronimo Martins Polska  Kaufland Polska Markety  Lidl Polska  METRO GROUP  Pepco Polska  Schiever Polska  Selgros Polska  Tesco Polska  Żabka Polska

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  11,50

 • Śr

  7,74

 • Min

  5,91

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7880

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane