PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Dyrektor POHiD-u: Należy powołać Agencję Bezpieczeństwa Żywności

Autor: Gazeta Wyborcza 6 lutego 2013 08:59

W ciągu ostatnich kilku dni reputacja polskiej żywności została narażona na szwank. Najpierw informowano o tym, że słodycze firmy Magnolia z Lubska zawierają mleko zanieczyszczone trutką na szczury, następnie świat obiegła wiadomość, że burgery produkowane w Irlandii i eksportowane do Wielkiej Brytanii są fałszowane koniną, a jego możliwym źródłem jest mięso z Polski. Zdaniem ekspertów takie informacje cieszą zagranicznych producentów żywności, którzy w polskich wytwórcach widzą konkurentów. Specjaliści biją na alarm: stwórzmy jeden organ kontroli żywności - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Jak czytamy w GW eksport towarów rolno-spożywczych staje się naszą specjalnością i zła prasa może zaszkodzić polskiej żywności na świecie. Zdaniem ekspertów producentom żywności w innych krajach bardzo zależy, aby zdyskredytować naszą żywność.

Gazeta Wyborcza informuje, że polskim producentom nie pomaga to, że kontrola jedzenia w Polsce jest bardzo chaotyczna. Jakością jedzenia zajmuje się część sanepidu, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcja Weterynaryjna. Jest również Inspekcja Handlowa, która ma prawo kontrolować sklepy.

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba ma pomysł, aby cztery inspekcje (bez handlowej) połączyć w jedną superinspekcję bezpieczeństwa żywności i weterynarii. Nowe ciało podlegałaby Ministerstwu Rolnictwa. Rada Ministrów ma analizować założenia ustawy w połowie roku.

Zdaniem Andrzeja Falińskiego powinien powstać nowy organ kontroli, odcięty od bieżących wpływów politycznych, umocowany podobnie jak Najwyższa Izba Kontroli i który mógłby się nazywać Agencją Bezpieczeństwa Żywności.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b. prac sieci spec. HACCP 2013-02-08 12:33:50

  Witam, POHiD bredzi i mydli oczy, oczywiście potrzebna jest jedna org. nadzorująca jakość żywności, np, Agencja Bezpieczeństwa Żywności ( jeszcze za PiS-u i Leppera to rozważano i co?.

  - POHiD jako tuba i lobbysta dużych zagranicznych sieci nie jest zainteresowane taką jedną ogólnopolską org. gdyż sieciom - marketom na rękę jest istnienie kilku org, kontrolnych, a tam gdzie kucharek sześć nie ma co zjeść ale jest burdel..

  - komu taka Instytucja miałaby podlegać

  Miń. Rolnictwa, cha, cha i tak Miń. zdrowia odpuści sobie te koryta, a co na to lek. wet. toż to więcej roboty i ruszyć dupę będzie trzeba częściej zza biurka. A insp. Sanepidu, toż dopiero podniosą raban ,tyle pracy mamy i jeszcze dodają roboty. no i zwolnienia przy okazji-nie rzadko na stołkach czystki partyjne ( Insp. Wet czytaj PSL

  Sanepid czytaj pozostałe rządzące

  partie w powiecie i woj.No to czeka nas nowy burdel ale spoko tak szybko do tego nie dojdzie Panie Dyr. POHiDU no chyba, że UE nakaże bezwzględnie ( w innych krajach starej Unii jest jeden organ kontroli żywności )zrobić porządek z tym, bo że nastąpią następne wpadki z jakością żywności to pewne,wszyscy chapią pełnymi garściami to i w tej branży pozostanie po staremu!!!!!!.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,99

 • Śr

  1,36

 • Min

  0,85

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane