PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Dyrektor POHiD-u: Zakaz handlu w niedziele to zły pomysł

www.portalspozywczy.pl 7 stycznia 2014 21:39

Możliwość powrotu do wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę to niepokojąca kwestia i powrót do złego pomysłu. Ten powracający pomysł ignoruje pozycję handlu w gospodarce - ocenia Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

- Powracający pomysł ograniczania czasu pracy handlu (przynajmniej dla niektórych kategorii firm) pomija lub wręcz ignoruje jego pozycję w gospodarce, generującej większość swego PKB w kraju, a nie na rynkach eksportowych (eksport to wedle dostępnych mi danych 44% PKB w roku 2013) - pisze na swoim blogu Andrzej Faliński.

- Te ostatnie rozwijają się zresztą znakomicie, w znacznym stopniu (ok 15%) dzięki wysiłkowi naszych wytwórców i przetwórców żywności oraz współpracy z dystrybutorami transnarodowymi, uruchamiającymi nowe, efektywne kanały ekspansji dla naszych produktów (chodzi o sieci handlowe w hurcie i detalu - oczywiście) - dodaje.

Podkreśla, że powrót ograniczenia czasu pracy handlu w minionym 2013 roku rozłożył się na etapy, które wskazują na realizację pewnego zamysłu, nie mającego nic wspólnego z kalkulacją ekonomiczną.

- Przypomnę, że po debacie konferencyjnej (odbyło się wiosną kilka spotkań na ten temat), pojawił się latem projekt zmiany Kodeksu Pracy, który po zderzeniu z argumentami ekonomicznymi i cierpką reakcją opinii publicznej "zamarzł" w tzw. lasce marszałkowskiej - przypomina Faliński.

- Niejako równolegle odbywały się dwie inne akcje: pojawiły się projekty regulacji lokalnych w tym względzie, zaproponowanych w niektórych miastach (Radom, Kraków), oraz dyskretnie prowadzona akcja Solidarności i NRZHiU zbierania podpisów w ilości niezbędnej do uruchomienia procedury obligującej organy Sejmu do szybkiego procedowania nad projektem społecznym. Owocem tej akcji jest złożenie takiego projektu w Sejmie. Ów projekt, podobno - gdyż nie ma go jeszcze (piszę to 6 stycznia 2014) na sejmowym serwerze - stanowi rozszerzenie obowiązujących zasad ograniczenia handlu w 13 dni świątecznych na wszystkie niedziele roku, różniąc się tym samym od projektu złożonego latem, gdzie zakaz objąć miał niemal wszystkie sklepy, bez względu na to, czy zatrudniają one pracowników, czy pracują siłami rodzin - zaznacza.

I zdecydowanie opowiada się przeciw projektowi.

- Bez wstępnych uwag deklaruję swój przeciwko niemu skierowany krytycyzm, który uzasadnię zarówno kierując się argumentami partykularnymi (wiadomo jakie firmy zrzesza POHiD) jak i ogólnospołecznymi i ogólnogospodarczymi. Te drugie są i ważniejsze społecznie i stoją za nimi poważniejsze racje ekonomiczne, choć i te pierwsze nie są do pogardzenia, broniąc ok 50% wartości sprzedaży rynku, realizowanej w sklepach wielkopowierzchniowych. Nie wnikam w racje światopoglądowe, czy polityczne - mam tu oczywiście swój na ten temat pogląd, ale nie wyrażę go na tle logo POHiD, gdyż nie od tego jest zatrudniająca mnie organizacja - pisze Faliński. Faliński podkreśla, że mistyfikacją, z którą się nie zgadza, jest przede wszystkim przeciwstawienie sieci i centrów handlowych jako "obcej" części gospodarki, polskiemu kupcowi jakoby wyrzucanemu z rynku.

 • JAREK 2014-01-08 22:15:15

  PAN FALIŃSKI MA GDZIEŚ POLSKI HANDEL . OD DAWNA JUŻ WIDAĆ , ŻE TO REKLAMA I ADWOKAT ZAGRANICZNYCH SIECI . PO CO ON STOI NA TYM STANOWISKU I KTO GO TAM POSTAWIŁ NIE WIEM , ALE TO DRUGA NAJWIĘKSZA KATASTROFA PO TITANICU

 • b prac. marketu 2014-01-08 18:04:19

  NO własnie POLSKA ORGANIZACJA HANDLU i DYSTRYBUCJI skupiająca same zagraniczne sieci to ona niby dba o polski handel. Toż to całą gembą lobysta tych zagranicznych marketów a p. Maria Faliński to stary cwaniak wychowany na starych zasadach grund biznes to skoro POHID taki roztropny organ biznesowy to niech te zasady handlu w niedziele spróbuje wprowadzić np. w niemczech toż tam też sa biedronki, selgrosy, Makro itp. Albo niech pracownicy PoHiDU sami staną w niedziele za ladą-kasą. Doś obłudy jak jedna Unia to warunki pracy i prawa takie same pracownicze jak wszędzie!!!

 • TOM G. 2014-01-08 16:57:49

  Jestem za wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele (z dopuszczeniem pracy właściciela, jak to jest obecnie w święta). I nie tylko chodzi mi o światopogląd (który jest ważniejszy niż bieżąca ekonomia), ale wierzę że to pomoże choćby trochę naszym rodzimym mały m sklepikom, które tak mocno w du...pę dostają od m.in. członków POHiD, ale i od ustawodawcy / rządu uwiązanych przez to lobby. Tyle ode mnie...

ZOBACZ WSZYSTKIE (5)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  7,69

 • Śr

  6,13

 • Min

  4,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane