PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Dyrektor POHiD: Zakaz niedzielny uderzyłby też w sieci franczyzowe

Autor: dlahandlu.pl 14 czerwca 2013 12:51

Andrzej Faliński, dyrektor POHiD uważa, że 50 proc. handlu tradycyjnego to sklepy kupieckie o zdolności przetrwania w rynku poprzez bycie pracodawcą samodzielnym lub firma w systemie sieciowym takim jak ABC, Groszek, Lewiatan, Nasz Sklep, itd. - To na dziś ok. 43 do 47 tys. sklepów we franczyzie, a reszta to grupy zakupowe, systemy partnerskie, ajencje jak Żabka. Ten segment sklepów o powierzchniach tradycyjnych, czyli od 100 do 300 mkw rozwija się nieźle. Strzał niedzielny to dla nich strzał śmiertelny, podobnie jak dla hipermarketów - uważa Andrzej Faliński. Integracja franczyzowa sklepów przez hurt jest bardzo konkurencyjnym pomysłem i zabicie tego pomysłem niedzielnym, to śmierć rynków lokalnych - zauważa Faliński.

Jego zdaniem trzeba odróżnić kwestie handlu tradycjnego od handlu rodzinnego. - Małe firmy to nie to samo, co sektor tradycyjny, bowiem małe firmy sensu stricto, czyli mikro - te żyjące z pracy rodziny wyłącznie ok. 5 proc. wartości sprzedaży detalicznej. Są drożsi, mają problem ze stratami i utrzymaniem jakości, nie mają najczęściej zdolności do wypełnienia warunków sieci franczyzowej - mówi Andrzej Maria Faliński, dyrektor generalny POHiD. Jego zdaniem trzeba szukać sposob pomocy tym sklepom, ale nie w ten sposób, że zepsuje się 95 proc. rynku, który nieźle fukcjonuje (polskie i zagraniczne sieci wielkopowierzchniowe oraz sklepy działające na zasadach franczyzy, zrzeszone w sieci handlowe - red.).

Przy czym oraganizacja zrzeszająca m.in. polskie sieci franczyzowe - PIH oraz organizacja zrzeszająca sklepy niezależne - NRZHiU popierają zakaz handlu w niedziele. 

Podczas konferencji POHiD jako palące problemy branży detalicznej wskazał: projekt ograniczenia czasu pracy w handlu w niedziele, propozycję podwyższenia górnej granicy wykroczenia do 799 zł, zmiany w przepisach dotyczących gospodarki odpadami i opakowaniami, zmiany w przepisach ordynacji podatkowej oraz brak regulacji dotyczącej obniżki stawek interchange.  

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • prac 2013-06-14 18:58:19

  Brednie plecie Faliński Przecież franczyza to też niewolnicy dużych sieci!!! a takich reprezentuje POHiD!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,40

 • Śr

  4,43

 • Min

  2,39

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane