Dyrektor Raiffeisen: Konkurencja nasila zjawisko zatorów płatniczych

www.portalspozywczy.pl 8 stycznia 2013 18:45

W branży spożywczej problem z zatorami płatniczymi wynika miedzy innymi z bardzo silnej konkurencji - jednym ze sposobów na pozyskanie nowych odbiorców jest udzielenie kredytu kupieckiego. Kolejnym czynnikiem jest współpraca z sieciami handlowymi, które co prawda płacą terminowo, ale wymagają bardzo długich terminów płatności - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Damian Oszajca, dyrektor ds. sprzedaży faktoringu - klienci strategiczni Raiffeisen Bank Polska SA.

Czy zatory płatnicze są obecnie dużym problem dla polskich firm, a szczególnie dla firm z sektora spożywczego?

Zatory płatnicze to coraz większy problem dla polskich firm, ze względu na to, że kontrahenci wymagają od swoich dostawców coraz dłuższych terminów płatności i firmy chcąc utrzymać pozycję na rynku muszą je wydłużać. Dodatkowo, kontrahenci celowo starają się opóźniać w płatnościach, traktując to jako darmowe finansowanie. Jest to kredyt kupiecki, za który firmy nie muszą płacić jak za kredyt bankowy.

Czy prowadzi to także do bankructw?
Zdarzają się także bankructwa, bo pogarsza się płynność finansowa oraz kondycja finansowa firmy. Ponadto, firmy muszą przypominać swoim kontrahentom, że minął termin płatności lub korzystają z firm windykacyjnych, co za tym idzie relacje handlowe ulegają pogorszeniu.
Najgorzej jest w sytuacji , gdy kontrahenci w ogóle nie zapłacą za otrzymany towar lub opóźnienia są bardzo długie.

Czy wiadomo jaka jest skala zatorów płatniczych?
W ostatnim czasie zjawisko to bardzo się nasiliło, około 25% wszystkich należności nie jest realizowanych w terminie. Zatory płatnicze przekroczyły pułap miliarda złotych. Coraz częściej zdarza się, że firma nie może dać dłuższych terminów płatności i nie może pozyskać nowych kontrahentów, dodatkowo traci swoich aktywnych klientów ponieważ konkurencja daje dłuższe terminy płatności.

Jak na tym tle wypada branża spożywcza?
Jest to branża, która jak obecnie większość branż ma problem z zatorami płatniczymi. W branży spożywczej zaobserwować można bardzo mocną konkurencję. Firmy konkurują w pozyskiwaniu nowych odbiorców, a jednym ze sposobów jest udzielenie kredytu kupieckiego.
Wynika to również ze współpracy z sieciami handlowymi, które co prawda płacą terminowo, ale wymagają bardzo długich terminów płatności. Dla firmy jest to problem, aby aż tak bardzo kredytować swojego odbiorcę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    2,73

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9753

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane