E-sklepy obłożone podatkiem stracą przewagę wobec zagranicznych konkurentów?

Autor: PAP 11 stycznia 2016 09:49

E-sklepy obłożone podatkiem stracą przewagę wobec zagranicznych konkurentów? fot. Shutterstock

Według informacji, do których dotarła "Rzeczpospolita", rząd zamierza obłożyć podatkiem obrotowym ok. 20 tys. działających w Polsce e-sklepów. Pomysłowi przyklasnęła większość tradycyjnych branżowych organizacji handlowych.

Spodziewają się one, że dzięki temu przynajmniej mniejsze sieci zapłacą mniejszą stawkę podatku niż zakładane 2 proc. rocznie. Natomiast zdaniem ekspertów od e-handlu postawi on polskie firmy internetowe w bardzo trudnej sytuacji.

Polskie podmioty będę zmuszone do stosowania wyższych cen, co znacznie obniży ich konkurencyjność wobec zagranicznych sklepów - uważa Monika Majewska z firmy odzieżowej Balladine.com.

Szacuje się, że w tym roku na zakupy w sieci Polacy wydadzą ok. 45 mld zł, czyli o ponad 20 proc. więcej niż w 2015 r. Podatek obrotowy od handlu ma przynieść w br. 2 mld zł. Zacznie obowiązywać w I kwartale. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Beksalala 2016-01-11 16:43:22

    Nic jeszcze nie wiecie jak taki podatek miałby wyglądać, a już jojczycie...

  • Rafix 1983 2016-01-11 15:56:46

    Dziś większość e-sklepów działa na pograniczu rentowności, podatek wbije gwóźdź do trumny dla ich znacznej większości i sprawi, że duże sklepy, zapewne zagraniczne dokonają konsolidacji rynku. Pytanie powinno pojawić się: gdzie ochrona polskich podmiotów gospodarczych? A na marginesie, będzie to koniec tańszych zakupów w sieci, chyba, że zamówimy 3 tygodnie wcześniej ze stanów, Anglii czy innych Niemiec czy Holandii, żeby w dogodnych kwotach zdobyć przedmioty których chcemy. Kapitał zamiast zostać w PL wypłynie poza granice, Poczta Polska będzie zacierać ręce a miejsca pracy, a podatki, a krótki czas realizacji zamówienia, a bycie w czołówce światowej e-commerce pójdzie w niebyt. Hip hip hura rządzący i ich dzielni wyborcy.

  • Tomaszydło 2016-01-11 15:44:01

    Brawo dla Korwina . Powiedział,że żeby dać 500 to trzeba zabrać 700. I głupi naród dał się nabrać . Szykuje się druga Rumunia z lat 80. Wyjdzie lud na ulice ....

ZOBACZ WSZYSTKIE (4)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4715

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane