PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

ECK radzi jak sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego

Autor: ECK 23 marca 2011 12:57

W minionym roku 28 proc. Polaków dokonało zakupu przez Internet od krajowego sprzedawcy. E-zakupy w zagranicznych sklepach są jeszcze mniej popularne - w 2010 r. spróbowało ich tylko 2 proc. Eksperci z Europejskiego Centrum Konsumenckiego wyjaśniają, jak sprawdzić uczciwość sprzedawcy i dlaczego nie warto bać się kupowania w Internecie.

W jaki sposób sprawdzić, czy sklep internetowy jest rzetelny? Po pierwsze: zadzwoń, napisz, szukaj kontaktu. Na stronie sklepu internetowego szukaj pełnych danych kontaktowych przedsiębiorcy. Podanie jedynie e-maila w ogólnodostępnej domenie, numeru telefonu komórkowego lub skrzynki pocztowej to za mało, by uznać sprzedawcę za godnego zaufania. Warto zadzwonić pod podany numer i sprawdzić adres siedziby.

- A jak sprawdzić czy sklep internetowy z Belgii, Włoch, Wielkiej Brytanii lub innego kraju UE istnieje naprawdę? Zajrzyj do tabeli
(http://www.konsument.gov.pl/pl/news/398/100/Jak-sprawdzic-wiarygonosc-zagranicznego-e-sklepu.html ). Znajdziesz w niej linki do stron internetowych wszystkich państw UE, gdzie wpisując nazwę sklepu możesz sprawdzić, czy jest on rzeczywiście zarejestrowany w danym kraju i działa legalnie - radzi ekspertka z ECK.
Można skorzystać też z Howard Shopping Assistant (http://uk.theshoppingassistant.com/) - narzędzia, które pozwala zweryfikować informacje o konkretnej domenie internetowej. System działa obecnie w dwunastu krajach Europy.

Nigdy nie należy również płacić osobom obcym za pomocą przelewów ekspresowych. Takie usługi oferuje np. Western Union lub MoneyGram. To wygodneformy przekazywania pieniędzy rodzinie za granicą w czasie rzeczywistym, ale nie nadają się do płatności za e-zakupy.

ECK radzi również aby wystrzegać się wpłat na prywatne konta bankowe sprzedawców; chłodno oceniać oferty z serwisów ogłoszeniowych; wpisywać nazwę sklepu do wyszukiwarki (internetowi naciągacze potrafią skutecznie podszyć się pod uczciwych sprzedawców); czytać opinie o sprzedawcy; ufać sklepom z certyfikatami oraz pytać o porady ECK w razie wątpliwości.

Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK) prowadzi działalność informacyjno-doradczą dla konsumentów w zakresie ich praw w Unii
Europejskiej oraz pomaga w polubownym rozwiązywaniu sporów transgranicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,59

  • Śr

    2,70

  • Min

    2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane