PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

EEC 2014: Fundusze wolą inwestować w handel niż w produkcję żywności

www.portalspozywczy.pl 12 maja 2014 21:24

Fundusze inwestycyjne są bardziej zainteresowane firmami z branży handlowej niż z sektora spożywczego. Zapewne wynika to m.in. z faktu, że przejęcie spółki handlowej jest prostsze. Łatwiej jest w tym przypadku przeprowadzić due diligence i sprawdzić jak dana spółka funkcjonuje. W przypadku produkcji żywności procedury znacząco się komplikują - mówiła podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Renata Dutkiewicz, dyrektor zarządzająca sektorem FMCG w ING Bank Śląski.

W ocenie Renaty Dutkiewicz motorem konsolidacji przemysłu spożywczego będą inwestorzy branżowi a sektora handlu i dystrybucji fundusze inwestycyjne. - Większość przejęć w przemyśle spożywczym ma na celu nie zwiększenie mocy produkcyjnych, ale rozszerzenie oferty firmy o nowe kategorie produktów. Jest to odpowiedź na zmieniające się trendy konsumenckie, które stwarzają okazje do poszerzenia udziałów rynkowych - wskazała Renata Dutkiewicz. - Warto też wspomnieć o przejęciach, bądź połączeniach firm, które zostają w pewien sposób wymuszone przez rynek. Tak było chociażby w zeszłym roku, kiedy koncern British American Tobacco wprowadził nowy model sprzedaży i dystrybucji swoich produktów tytoniowych. Jako odpowiedź Eurocash przeprowadził przejęcie segmentu dystrybucji tytoniu od firmy Kolporter - dodała.
- Czasami akwizycja oznacza wejście w zupełnie nowe obszary działalności biznesowej. Tak było w przypadku Hygieniki, która zdecydowała się na przejęcie sieci drogerii Dayli Polska. To zupełnie inny koncept, zupełnie inna strategia. Myślę, że trend przejęć mających na celu dywersyfikację, poszerzanie działalności będzie się w najbliższych latach pogłębiał - oceniła dyrektor ING Bank Śląski.
Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7880

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane