PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

EEC 2014: Polska i Pakistan - możliwości szerokiej współpracy

Autor: wnp.pl 8 maja 2014 13:12

Polska będzie zacieśniać relacje gospodarcze z Pakistanem - wskazywali uczestnicy panelu pt. "Ramy współpracy gospodarczej", jaki odbył się w ramach Forum Współpracy Gospodarczej Pakistan- Europa Centralna zorganizowanego w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Pakistan dotąd w Polsce był krajem nieco mniej znanym od strony gospodarczej. Jednak to się zmienia. Kontakty gospodarcze na linii Polska-Pakistan stają się coraz częstsze. Nowy rząd Pakistanu uformowany w roku 2013 stawia na gospodarkę rynkową i jest otwarty na inwestorów z zagranicy.

- Zamierzamy zintensyfikować współpracę Pakistanu z całym regionem Europy Środkowej, nie tylko z Polską - mówił Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki. - Dostrzegamy wielki potencjał w gospodarce Pakistanu i duże szanse rozwoju dla firm z Polski. Obecnie trzy czwarte eksportu z Polski trafia na rynki unijne. Chcemy dywersyfikować rynki, zwiększać eksport także do krajów pozaeuropejskich. W 2013 roku nasze obroty z Pakistanem wyniosły ponad 310 mln dolarów.

Wiceminister Tomczykiewicz zaznaczył, że w marcu przebywał z delegacją w Pakistanie wraz z przedstawicielami polskich firm. Podpisano memorandum w sprawie inwestycji w sektorze energii.

Pakistan będzie chciał m.in. sprowadzać węgiel z Polski. Liczy też na maszyny i urządzenia górnicze. Obecnie problemem Pakistanu są m.in. chroniczne niedobory prądu.

Khurram Dastgir Khan, minister handlu Pakistanu wskazał, że Pakistan zawsze przywiązywał dużą wagę do rozwoju relacji gospodarczych z Polską i Unią Europejską.

-Pakistan wprowadza reformy gospodarcze, dzięki temu osiągnęliśmy pioęcioprocentowy rozwój w pierwszym kwartale tego roku - zaznaczył Khurram Dastgir Khan. - Koncentrujemy się na gospodarce, a także na edukacji i służbie zdrowia. Reformy w Pakistanie są prowadzone w duchu liberalizacji, deregulacji i prywatyzacji - podkreślił.

Władze Pakistanu chcą, by Polska stała się dla pakistańskiej gospodarki ważnym partnerem i swoistym korytarzem , który umożliwi jej dotarcie na rynek europejski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,62

  • Min

    2,51

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7804

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane