PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

EEC 2015: Polski nie stać na rozpasaną konsumpcję, nauczmy się oszczędzać

wnp.pl 30 kwietnia 2015 10:05

W Polsce brakuje edukacji ekonomicznej. Nastawiamy się głównie na konsumpcję, nie myślimy o emeryturze. Jedyną instytucją finansową, którą darzymy zaufaniem są banki i to głównie w nich lokujemy oszczędności - o ile w ogóle je mamy. Naszego społeczeństwa nie stać na rozpasaną konsumpcję. Niegodziwe jest wpędzanie przyszłych pokoleń w spiralę zadłużenia. Takie są wnioski z debaty "Finanse, oszczędności, kapitał", która odbyła się podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Izabela Leszczyna, wiceminister finansów oprócz edukacji ekonomicznej zwróciła uwagę na dwa aspekty w dyskusji. - Po pierwsze rozmawiamy o długoterminowym finansowaniu gospodarki a po drugie o oszczędnościach emerytalnych. To nie fakt odkładania, lub nie sprawi, że emerytura będzie wyższa lub niższa tylko długość pozostawania na rynku pracy - podkreśliła.

Grzegorz Chłopek, prezes ING PTE uważa, że największym problem ludzi, nie tylko w Polsce brak edukacji o gospodarowaniu wydatkami, ale też o tym jak ewentualną nadwyżkę efektywnie alokować. - Obecnie większość aktywów odkładana jest na krótkoterminowych lokatach w bankach. I największą wartością w opinii oszczędzających jest zachowanie kapitału. A prawda jest taka, że środki w bankach mają ujemną wartość w stosunku do inflacji. Realnie wartość tych pieniędzy nie przyrasta. Ulgi związane z oszczędzaniem wydają się być na poziomie nieosiągalnym dla większości społeczeństwa. Większość ludzi nie będzie w stanie ich wykorzystać. Pierwsze 10 lat oszczędzania odpowiada za 50 proc. oszczędności. Im później zaczniemy oszczędzać tym mniejsza będziemy mieli emeryturę - twierdzi prezes ING PTE.

Jego zdaniem ulgi są dla osób, które potrafią zapanować nad równaniem zarobki minus wydatki. Ale te osoby i tak by oszczędzały. Co zrobić żeby zachęcić pozostałe 80 proc. społeczeństwa do oszczędzania? To oni nie będą mieli oszczędności na emerytury i ten ciężar spadnie na państwo. Prawdopodobieństwo, że 50 proc. Polaków nie osiągnie nawet najniższej emerytury jest bardzo duże - dodał.

A czy sektor bankowy, który po lat cieszy się największym zaufanie klientów, ma jakiś pomysł, żeby zachęcić ich do oszczędzania? Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich uważa, że naszego społeczeństwa nie stać na rozpasaną konsumpcję. Niegodziwe jest wpędzanie przyszłych pokoleń w spiralę zadłużenia. Musimy wyciągnąć wnioski w kryzysu. - Łatwy dostęp do kredytów walutowych zrealizował smutny scenariusz. Z tej lekcji wszyscy musimy wyciągnąć wnioski - dodał prezes.

Przedstawiciel KNF przyznał, ze edukacja ekonomiczna nie istnieje. Wygląda na to, że ludzie zapomnieli jak kiedyś oszczędzali. - Często podkreśla się, że wielu młodych ludzi nie stać na własne mieszkanie, bo muszą posiadać wkład własny. Nikt nie mówi ludziom, że jest tym wiele sprzeczności. Nikt im nie tłumaczy, że storo nie byli w stanie zgromadzić wkładu własnego to po zaciągnięciu kredytu hipotecznego nie będzie ich stać na spłatę raty i jednocześnie utrzymanie rodziny. I tu wracamy do edukacji. Uczmy ludzi oszczędzać. Ale do tego potrzebne są kompleksowe rozwiązania - dodał.

Dariusz Szkaradek, partner, lider Sektora Instytucji Finansowych, Audyt, Zarządzania Ryzykiem firmy Deloitte zwrócił uwagę na istotny problem a mianowicie skoro mówimy o oszczędzaniu to powstaje pytanie czy mamy z czego oszczędzać? Otóż jego zdaniem Polacy mają coraz więcej pieniędzy, ale nie wiedzą w co zainwestować. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • nastolatek 2015-04-30 19:40:10

    A godziwe było zadłużanie nas przez wcześniejsze pokolenia?!

    Poza tym jeśli system emerytalny ma być tak ściśle powiązany z długością zatrudnienia, dlaczego tyle osób o zatrudnieniu może tylko pomarzyć?!

    Ludzi nie trzeba uczyć oszczędzać, oni sami będą to potrafili zrobić, o ile wcześniej ktoś pozwoli im zarobi. Logiczne jest, że jeśli ktoś nie zarabia, to nie ma czego oszczędzać. Oszczędnością to w tym przypadku będzie odstąpienie od działań edukacyjnych "jak oszczędzać", bo przeznaczone na to pieniądze będą wyrzucone w błoto. No chyba, że będą wyrzucane z zysków jakiegoś funduszu, który przy okazji byłby promowany ...

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane