EEC 2016: Czy system rekomendacji pomoże w samoregulacji e-commerce?

Autor: ww.dlahandlu.pl 20 maja 2016 13:35

EEC 2016: Czy system rekomendacji pomoże w samoregulacji e-commerce? Na zdj. uczestnicy debaty, fot. Żelazna Studio

Jednym z najważniejszych trendów rynkowych jest obecnie ekonomia współpracy. Ten model biznesowy reprezentują m.in. Uber czy BlaBlaCar. Zaufanie do transakcji w internecie jest wyższe, niż nam się wydaje. Bardzo ważną rolę pełnią tutaj serwisy rekomendacyjne, którym konsumenci ufają na takim poziomie, jak własnym znajomym - mówił Dawid Sokołowski, założyciel Sieci Sensownego Biznesu podczas panelu "15 lat e-commerce w Polsce" na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

- Pamiętajmy, że systemy oceniają w dwie strony - zarówno klientów jak i przedsiębiorców. Klienci również nie zawsze zachowują się fair. W przyszłości serwisy rekomendacyjne będą główną siecią, gdzie transakcje internetowe będą zabezpieczane. To właśnie one staną się głównym źródłem zaufania, a nie regulacje prawne. Ekonomia współpracy jest prawdziwą rewolucją zmian. Dzisiejszy świat idzie w kierunku współdzielenia, wynajmowania, a nie posiadania. Jest to ważny trend, który jest efektywny. Dbanie o reputację w sieci jest bardzo ważne. Wkrótce przedsiębiorcom po prostu nie będzie opłacało się oszukiwać - wyjaśnił Dawid Sokołowski.

- To prawda, że duża część rynku ma zdolność do samoregulacji, ale część zawsze będzie zachowywała się inaczej. To powoduje różnicowanie warunków konkurowania. Nowe narzędzia, które zyskał UOKiK, jak tajemniczy klient, na pewno pomogą w zwiększeniu poziomu samoregulacji. System bez rozwiązań prawnych oparty wyłącznie na rekomendacji może funkcjonować wyłącznie w idealnym świecie. Pamiętajmy, że nie każdy konsument umie rozsądnie korzystać z sieci zaufania np. seniorzy - odpowiadała Dorota Karczewska, wiceprezes UOKiK. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,18

  • Śr

    4,73

  • Min

    3,74

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane