PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

EEC: Dalszy rozwój tendencji protekcjonistycznych może oznaczać wojny handlowe

Autor: WNP 12 maja 2017 09:00

Obserwowane na całym świecie nasilenie tendencji protekcjonistycznych może być odczuwalne przez Polską gospodarkę - to jeden z wniosków dyskusji podczas debaty „Globalne porozumienia czy protekcjonizm?” w trakcie IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Jeżeli obecny porządek ekonomiczny się zachwieje, to Polska będzie jednym z krajów, który straci - przestrzegał podczas debaty Janusz Reiter, były ambasador RP w Niemczech i USA i szef rady fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Jego zdaniem groźbą rozwoju takiego scenariusza może być polityka prezydenta USA Donalda Trumpa. - Nie doceniamy znaczenia tego, co się dzieje w Stanach Zjednoczonych - mówił Reiter i przypominał: Kilka lat temu obserwowaliśmy demonstracje antyglobalistów w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, które często szły pod hasłami antykapitalistycznymi. Teraz ci ówcześni demonstranci mają sojusznika – prezydenta Donalda Trumpa i znaczną część amerykańskiego społeczeństwa - mówił Janusz Reiter.

Zdaniem uczestników panelu, dalszy rozwój tendencji protekcjonistycznych może oznaczać wojny handlowe, na których Polska, która jest jednym z największych beneficjentów globalizacji, może tylko stracić. - Nie wierzę w wybuch wojen handlowych. Oceniam to ryzyko na jakieś 5-10 proc. - stwierdził Ignacy Morawski, założyciel i dyrektor Spot Data. Jego zdaniem polska gospodarka wsparta jest na dwóch filarach – produkcji i usługach dla biznesu.

-Polskie spółki są elementami globalnego łańcucha tworzenia wartości dodanej. Odchodzimy już od prostej produkcji i najprostszych usług dla biznesu. Dziś wielkie korporacje przenoszą do Polski część swoich działalności. To siła napędowa polskiego wzrostu - ocenił Morawski.

W jego opinii, zagrożeniem dla Polski może być połączenie dwóch czynników. Pierwszy to miękka presja na zagraniczne firmy, by nie przenosiły do Polski miejsc pracy, którą mogliśmy zaobserwować podczas francuskiej kampanii wyborczej. Nie należy zatem, jego zdaniem, oczekiwać regulacyjnych barier handlowych, a właśnie takich miękkich tendencji protekcjonistycznych. Drugim czynnikiem jest polska tendencja, „żeby sobie samemu zrobić krzywdę”. - Rozmawiam z biznesmenami i wykazują oni dużo większe zaniepokojenie niż jeszcze 2-3 lata temu. Dobry wizerunek Polski jeszcze się nie załamał, ale już drży w posadach - przestrzegał Morawski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,99

  • Śr

    4,03

  • Min

    2,82

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane