PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Efektywność energetyczna - posłowie za nową skalą dla sprzętów AGD

Autor: Parlament Europejski 7 lipca 2016 10:58

Powinna zostać wprowadzona nowa, dokładniejsza skala od A do G, pokazująca efektywność energetyczną sprzętów AGD, aby dotrzymać kroku rozwojowi technologicznemu, uznali unijni posłowie w głosowaniu nad propozycją zmian w przepisach.

Większość sprzętów na rynku spełnia obecnie wymagania "klasy A", ustanowione w 2010, dodawane są, więc plusy (A+, A++, A+++), zauważają posłowie, dodając, że nowa rygorystyczna skala da impuls do dalszego zwiększania efektywności.

Posłowie przyjęli pozycję PE dotyczącą zmian w przepisach 580 głosami za, przy 52 głosach przeciw i 79 wstrzymujących się od głosu, w celu rozpoczęcia negocjacji z Radą, na ostatecznym kształtem przepisów.

"Zmienione skale dla istniejących grup produktów" powinny zostać w prowadzone w przeciągu 21 miesięcy lub 6 lat od wejścia przepisów w życie (w zależności od typu produktu), "aby zapewnić jednolitą skalę od A do G", stwierdzono w poprawce do tekstu. Każda przyszła kalibracja skali powinna zakładać jej adekwatność przez kolejnych 10 lat. Sygnałem do zmiany powinno być pojawienie się w sprzedaży, na rynku UE 25% produktów mieszczących się na szczycie skali efektywności energetycznej - klasa A, lub gdy 50% produktów posiada dwie najwyższe klasy efektywności A + B.

Podczas wprowadzania nowej skali lub etykietowania, klasa A oraz grupy produktów podlegające gwałtownej zmianie technologicznej - A i B, nie powinny być już objęte starą skalą.

Jeśli klasy efektywności energetycznej F i G, nie będą dozwolone dla niektórych grup produktów, powinno być to oznaczone na poprzez szarą etykietę, a standardowe spektrum w kolorach od ciemnozielonego do czerwonego, powinno pokrywać klasy od A do E.

Posłowie wzywają do stworzenia "bazy danych produktów" składającej się ze strony dla konsumentów, zawierającej informacje o każdym produkcie oraz możliwość ich porównania, na przykład poprzez platformę wspomagającą pracę narodowych organów kontroli rynku, w języku narodowym.

Przepisy dotyczące oznaczania efektywności energetycznej dotyczą produktów pobierających energię, które mają znaczący bezpośredni lub pośredni wpływ na jej konsumpcję.

Produkty z drugiej ręki, lub środki transportu, których silniki pozostają w tej samej lokalizacji podczas eksploatacji, takie jak windy albo pasy transmisyjne, są wyłączone spod obowiązywania powyższych przepisów.

Negocjacje z Radą Unii europejskiej (ministrami z państw członkowskich) rozpoczną się w nadchodzących tygodniach

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  27,40

 • Śr

  16,86

 • Min

  12,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane