Ekonomiści: Dynamika cen w marcu ustabilizowała się

Autor: PAP 28 kwietnia 2017 18:34

Dynamika cen w marcu ustabilizowała się i tak może pozostać w najbliższych miesiącach - oceniają ekonomiści w komentarzach do danych Głównego Urzędu Statystycznego o inflacji w kwietniu.

Inflacja w kwietniu br. wyniosła 2,0 proc. rok do roku, a w porównaniu z marcem br. ceny wzrosły o 0,3 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w ujęciu rocznym 2,0 proc., zaś w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. Zgodnie z poprzednimi danymi GUS, w marcu br. inflacja wyniosła 2,0 proc. rdr, a w porównaniu z lutym tego roku ceny spadły o 0,1 proc.

Paweł Radwański z Zespołu Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Polbanku wskazał w komentarzu, że kwietniowa inflacja okazała się zgodna z prognozą banku, jak i medianą rynku. "Tym samym wskaźnik pozostał na poziomie z marca i potwierdził scenariusz stabilizacji dynamiki cen. Stabilizacja powinna obowiązywać nawet do trzeciego kwartału br., po czym wskaźnik może znów przyspieszyć w stronę środka celu NBP tj. 2,5 proc." - uważa Radwański.

Zauważył, że pełna struktura danych opublikowana będzie dopiero w maju, niemniej już teraz można przypuszczać, że inflacja bazowa zanotowała w kwietniu niewielkie przyspieszenie do 0,7 proc. rdr. Jego zdaniem jest to jednak nadal niska wartość.

"Z punktu widzenia RPP kwietniowe dane nie wnoszą zatem wiele nowego i najprawdopodobniej z tego powodu nie wywołały reakcji rynku. Oceniamy, że członkowie gremium zaczynają już powoli patrzeć w stronę lipcowej projekcji inflacyjnej. Jej wskazania nie powinny jednak istotnie różnić się od opublikowanych w marcu, w związku z czym zmiana retoryki możliwa jest najwcześniej w IV kwartale br., a do podwyżek stóp pomoże dojść najwcześniej wiosną przyszłego roku" - dodał.

Według ekonomistów BZ WBK na wyhamowanie wzrostu CPI wpływ miała m.in. stabilizacja cen żywności i paliw. "Spodziewamy się, że CPI ustabilizuje się blisko 2 proc. rdr w najbliższych miesiącach, a inflacja bazowa będzie powoli rosła w kierunku 1,5 proc. rdr na koniec roku. Dla NBP kwietniowe dane będą zapewne argumentem, aby utrzymać postawę +wait-and see+. Podwyżki stóp w tym roku są mało prawdopodobne" - ocenili w komentarzu.

Główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek zwróciła uwagę, że w kwietniu, mimo Świąt Wielkanocnych i związanych z tym wydatków, wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych utrzymał się w zarysowanym od początku roku trendzie, licząc rok do roku. Według niej prawdopodobnie jednak ceny żywności wzrosły w kwietniu silniej niż w marcu - raczej bliżej 4 proc. Dlatego też - sądzi ekonomistka - w porównaniu z marcem kwietniowy wzrost cen był jednak znaczący. Jej zdaniem poza wzrostem cen żywności na inflację silny wpływ miał też wzrost cen paliwa.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,53

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8561

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 703894

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane