PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Ekonomiści krytykują ulgi dla inwestorów zagranicznych w specjalnych strefach ekonomicznych

Autor: PAP 20 lipca 2015 12:33

Mechanizm specjalnych stref ekonomicznych krytykuje szefowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska za udzielanie producentom zagranicznym ulg, pod wpływem czego niknie produkcja krajowa, w konsekwencji czego padają małe biznesy, ludzie idą po zasiłek, stają się bezrobotnymi, wymagają pomocy i w końcu wszyscy podatnicy za to płacą - czytamy w gazeta.pl

Zdaniem Mączyńskiej po 26 latach transformacji Polskę stać na "mniejszą czołobitność" i większe wymagania w stosunku do inwestorów zagranicznych, tym bardziej że już kształtuje się rodzimy kapitał i są polskie przedsiębiorstwa, które osiągają sukcesy.

Dobrego zdania o specjalnych strefach ekonomicznych nie ma też prof. Leokadia Oręziak z SGH, która uważa, że jak ktoś chce w Polsce prowadzić działalność, to powinien płacić podatki, które nie należą w naszym kraju do najwyższych. Zwłaszcza, że korzysta z taniej siły roboczej, jednej z najniższych w Europie. Profesor zauważa, że nadmiar przywilejów szkodzi polskiej przedsiębiorczości, a jeśli ktoś chce prowadzić działalność w Polsce, to musi się dostosować. - Wystarczająco dużo przywilejów kapitał zagraniczny otrzymał dotychczas w Polsce - zauważa.

Jej zdaniem SSE to pole do tego, żeby unikać płacenia podatków. - W polskiej gospodarce już i tak stworzono bardzo dobre warunki dla kapitału zagranicznego i nie ma potrzeby tworzenia jeszcze dalszych ułatwień. Nie ma żadnych badań, które dowodziłyby, że dzięki strefom powstały miejsca pracy, które nie powstałyby, gdyby tych stref tam nie było - konkluduje.

Minister Piechociński broni jednak specjalnych stref i podkreśla, że kapitał zagraniczny w Polsce odpowiada za ponad 40 proc. polskiego eksportu i powstają dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy. - Jeżeli kilkadziesiąt tysięcy ludzi rocznie dzięki strefom ma z czego żyć, to znaczy, że główny cel działania stref został osiągnięty - podsumowuje Sławomir Majman, szef PAIiIZ.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane