Ekonomiści o zakazie handlu w niedziele: Spadną wpływy do budżetu, wzrośnie bezrobocie

Autor: wirtualnemedia.pl 24 marca 2017 18:38

- Planowane ograniczenia w handlu w niedziele zaowocują spadkiem wpływów do budżetu państwa i wzrostem bezrobocia, ale nie wpłyną znacząco na sytuację makroekonomiczną Polski - oceniają dla serwisu Wirtualnemedia.pl ekonomiści Mateusz Walewski i Rafał Trzeciakowski.

Zdaniem Mateusza Walewskiego, senior economist w PwC Polska, sprawa ma w dużej mierze charakter polityczny i ideologiczny.

- Z jednej strony bowiem będziemy mieli czas wolny w niedzielę, który możemy poświęcić na przykład rodzinie, z drugiej strony jednak musimy pamiętać o konsekwencjach - dodaje.

Według szacunków PwC wprowadzenie zakazu będzie oznaczało zmniejszenie rocznych wpływów do budżetu państwa o 1,8 mld zł.

- To oczywiście spora kwota ale nie taka, która mogłaby zrujnować finanse publiczne. Większość konsumpcji przeniesie się z niedzieli i rozłoży na pozostałe dni tygodnia. Zamiast o kosztach makroekonomicznych należy tu mówić o innych konsekwencjach, na przykład o możliwości zmniejszenia się liczby miejsc pracy. Według naszych szacunków w wyniku wprowadzenia zakazu pracę utraci ok. 36 tys. osób, i to tych najsłabszych na rynku pracy. Wśród nich znajdą się na przykład młodzi ludzie, którzy pracując w niedzielę dorabiali do swojego budżetu, czy też pracownicy ochrony, na których zmniejszy się zapotrzebowanie - dodaje Walewski.

Z kolei Rafał Trzeciakowski, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) uważa, że zakaz handlu w niedzielę to zarówno ograniczenie wolności konsumentów, jak i przedsiębiorców.

- Klienci nie będą już mogli robić zakupów wtedy, kiedy jest to dla nich wygodne. Nie będą mogli wybrać w niedzielę sklepu franczyzowego na rogu, tylko będą zmuszeni korzystać z tradycyjnych sklepików nierzadko pamiętających jeszcze PRL - argumentuje.

Czytaj więcej na Wirtualnemedia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • witek 2017-03-26 12:57:53

  Ciekaw jestem kto lobbuje w rządzie za tym żeby zamykać tylko te małe franczyzowe a małe własne zostawiać otwarte. Jak zamykać to wszystkich - czemy te wyjątki?

 • ustawek 2017-03-25 21:42:14

  nie wiem czemu ta ustawa ma mieć tak szeroki zakres, rzad powinien go ograniczyć, aj jak nie rząd to jest jeszcze Prezes. I oby on zadziałał, bo sam chodzi do franczyzowych sklepów.

 • modlik 2017-03-25 07:35:49

  nie będzie dobrze po tej zmianie, bo w niedziele nie zrobię zakupów nigdzie za dobre pieniadze

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  3,69

 • Śr

  2,80

 • Min

  2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane