Ekonomista: Imigranci z Ukrainy to katastrofa dla polskiego rynku pracy

www.pulshr.pl 17 lutego 2017 17:56

Według ekonomisty Cezarego Mecha, byłego wiceministra finansów w rządach PiS, Polska powinna zatrzymać masową imigrację zarobkową Ukraińców do Polski. W wywiadzie dla „Business Insider” podkreśla, że import taniej siły roboczej to wypychanie młodych na emigrację, a także dezaktywizacja ludzi, którym bardziej niż praca opłaca się życie z zasiłków.

Cezary Mech uważa, że braki kadrowe w Polsce to wielka szansa rozwojowa dla kraju.

- Powinniśmy brak przykład z Chin, które z powodu polityki jednego dziecka i wyczerpania się możliwości migracji ludzi ze wsi do miast stanęły przed problemem braku rąk do pracy. Nie postawili jednak na imigracje zarobkową, ale na inwestycje. W efekcie wynagrodzenia pracowników poszybowały w górę - dodaje.

- Podczas gdy w Chinach władze utrzymują podaż pracy w metropoliach, co wymusza podniesienie płac, my na siłę sprowadzamy pracowników z Ukrainy, co te podwyżki zupełnie hamuje. A dzieje się tak, gdyż „Plan Morawieckiego” jedynie na slajdach diagnozuje konieczność wyrwania się z pułapki średniego dochodu, podczas gdy w praktyce tym procesom się nie przeciwstawia, wspierając masowy napływ pracowników z Ukrainy z przyczyn politycznych – ocenia dla „Business Insider”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • leonek_king 2017-02-20 07:48:04

  to może zaproszę do Kępna i pokarzecie tych młodych, którzy tu mogą pracować w przemyśle meblowym.... dzięki ludziom z Ukrainy ten przemysł się jeszcze rozwija i istnieje.

 • shadow 2017-02-18 11:36:37

  Najwięcej Ukraińców pracuje w tzw. produkcji gdzie szybko szkoli się pracownika. Opanowali handel i magazynowanie. Nikt im pracy nie żałuje, ale przez to pracodawcy choć mogą nie chcą podnosić płac. Dlatego Polacy to biedacy. Polska emigracja nie ustanie z takimi głodowymi stawkami.

 • Wwk 2017-02-18 09:45:00

  Nir zgadzam sie z tym co mowi Pan Mech. W skali makro przyjazd Ukraincow do Polski to zbawienie bo ten segment rynku pracownikow niewykwalifikowanych juz teraz cierpi na brak rak do pracy. I to kompletna bzdura ze oni konkuruja z mlodym warszawiakiem bo to inna liga- w sensie znajomosci jezyka, znajomosci rynku lokalnego.

  Ukraincy glownie zajmuja sie sprzataniem i prostymi pracami budowlanymi lub rolnymi- tutaj Polacy juz od dawna wykazuja niechec do relokacji za praca bo "za 10zl brutto to mi sie nie chce dojezdzac"

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,49

 • Śr

  3,67

 • Min

  2,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane