PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Eksperci analizują sytuację Eurocashu

www.portalspozywczy.pl 6 października 2014 10:46

Zdaniem analityków DM PKO BP, drugie półrocze powinno być dla Eurocash lepsze od pierwszego, choć Tradis wciąż notuje słabe wyniki. Wskazują oni na możliwość zmian w sieci franczyzowej Delikatesów Centrum.

- Wobec niewielkiej podaży aktywów handlowych Eurocash zdecydował się na zakup 50 proc. udziałów w swoim największym franczyzobiorcy Delikatesy Centrum (około 15 proc. udział w sprzedaży). Wpływ tej pojedynczej transakcji na wyniki będzie niewielki, lecz spółka jest gotowa powiększać swój udział we własnej franszyzie jeśli znajdą się ku temu okazje. W efekcie może to oznaczać początek likwidacji systemu franszyzowego Delikatesów Centrum i wejście w segment Detaliczny - napisali analitycy DM PKO BP w raporcie.

Sądzą oni, że dla grupy Eurocash drugie półrocze może być nieco lepsze od pierwszego, choć będzie to głownie zasługą niskiej bazy z zeszłego roku (Tradis utracił kontrakt z siecią Stokrotek od połowy 2013). Ze względu na wzrost sprzedaży w segmencie Cash & Carry i Delikatesów Centrum spodziewają się, że sprzedaż w drugim półroczu 2014 roku może rosnąć o około 4 proc. rdr. Możliwy jest też niski jednocyfrowy wzrost zysku operacyjnego EBIT, w porównaniu z dwucyfrowym spadkiem w 1 półroczu 2014.

Analitycy wskazują na ciągle słabe wyniki Tradisu.- W spółce trwają wysiłki nad poprawą rentowności Tradisu, choć w naszych przewidywaniach nie uwzględniamy na razie istotnej poprawy wyników. Drugi kwartał 2014 był czwartym z kolei, kiedy wyniki tej spółki zależnej znacznie spadły, czego bezpośrednią przyczyną była utrata sprzedaży do Stokrotek i w konsekwencji niższa efektywność logistyki - oceniają analitycy.
Wskazują oni ponadto, iż przy skonsolidowanych przychodach będących w stagnacji spółka nie generuje już gotówki z kapitału obrotowego, a w pierwszym półroczu dopłata do kapitału wynosiła 35 mln zł. W efekcie, przyhamowany został spadek zadłużenia netto, które na koniec półrocza szacowane jest na 754 mln zł.

DM PKO BP, ze względu na słabsze rezultaty Tradisu, obniżył prognozy rentowności od 2015 roku. Po wycenie akcji, analitycy podwyższyli rekomendację do „trzymaj" ze „sprzedaj".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    26,60

  • Śr

    18,02

  • Min

    13,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane