Eksperci: Czynsze za metr maleją, bo rośnie powierzchnia sklepów

Autor: dlahandlu.pl 3 kwietnia 2018 10:41

Eksperci: Czynsze za metr maleją, bo rośnie powierzchnia sklepów Fot. Shutterstock.com

Uczestnicy debaty „Inwestowanie w Nieruchomości” skomentowali wejście w życie zakazu handlu w niedziele oraz wprowadzenie podatku od wartości nieruchomości. – Każdy podatek z zasady obniża rentowność. Nowy podatek od wartości nieruchomości jest stosunkowo niewielki i raczej nie doprowadzi do bankructwa żadnych firm. Ale nasi klienci, którzy kupują od nas centra handlowe oczekują obniżki ceny właśnie ze względu na ten podatek – mówił Bartosz Kazimierczuk, prezes zarządu firmy Tower Investment.

O ile jednak wprowadzenie nowych obciążeń finansowych wydaje się nie mieć większych skutków dla rynku, to zakaz handlu w niedzielę dał się właścicielom i operatorom centrów handlowych mocno we znaki. – Najemcy masowo piszą listy do wynajmujących z prośbą o obniżkę czynszu, ale robią też coś bardziej niebezpiecznego dla branży - szukają innych kanałów sprzedaży
z dużym naciskiem na Internet. Wszyscy najemcy z szeroko pojętej branży fashion spodziewają się niższych przychodów ze swoich sklepów stacjonarnych. A wiele obiektów handlowych działa w oparciu o procent od obrotu i rzeczywiście mogą w przyszłości mieć kłopoty – komentowała Anna Duchnowska, dyrektor ds. zarządzania aktywami w funduszu inwestycyjnym Invesco RE. Jeszcze bardziej pesymistyczne scenariusze snuł Aleksander Walczak, prezes zarządu firmy deweloperskiej Dekada:  – Wolne od handlu niedziele i nowe podatki mogą sprawić, że budowa nowych centrów handlowych może stać się niebawem nieopłacalna. W wielu miejscach rynek jest już nasycony. Czynsze efektywne za metr maleją wskutek rozrostu powierzchni indywidualnych sklepów. Rossman, który kiedyś wynajmował 200 metrów kwadratowych, dziś o powierzchni poniżej 500 w ogóle nie chce rozmawiać. Marże schodzą do minimalnych poziomów. Wszystko wskazuje na to, że niebawem będzie się opłacała budowa tylko niektórych projektów.


Siedemnastą edycję debaty patronatem objęły bankier.pl, Klub Polskiej Rady Biznesu, IREM Polska oraz Instytut Rozwoju Warszawy, a partnerami wydarzenia były Okam Capital, Tower Investment, Lux Dom oraz Innovative Facility Management Polska.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    20,65

  • Śr

    11,93

  • Min

    9,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 3987

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699518

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane