PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Eksperci: Nie dojdzie do transakcji między Emperią i Eurocashem

Autor: PAP 18 sierpnia 2011 13:42

Eksperci: Nie dojdzie do transakcji między Emperią i Eurocashem

Analitycy Raiffeisena uważają, że pomimo zapewnień Eurocash, iż umowa z Emperią dojdzie do skutku (poprzez wykorzystanie instrumentów prawnych, gdy zajdzie taka potrzeba), tak się raczej nie stanie.

"Podoba nam się defensywne zachowanie akcji Eurocash w burzliwych czasach oraz strategia wzrostu spółki poprzez akwizycje (szczególnie Dystrybutorów Premium). Przejęcia jednak wymagają polegania na regulatorach rynku i niosą ryzyko obciążeń dla kondycji finansowej spółki" - napisano w raporcie.

"W przypadku zakupu Tradisu, niekończący się proces uzyskiwania zgody urzędu antymonopolowego dał Emperii możliwość ucieczki od transakcji, z której chciała się wycofać z powodu obaw o własną przyszłość albo starań o bardziej zyskowną transakcję" - czytamy.

Ich zdaniem, perspektywa przedłużającej się walki w sądzie nie wydaje się prawdopodobna, zwłaszcza biorąc pod uwagę trudną historię stosunków pomiędzy obiema spółkami i niepewny wynik takiej walki.

W ocenie analityków Raiffaisena, polski rynek spożywczy przemawia co raz bardziej do zagranicznych inwestorów, z uwagi na perspektywę względnie "łatwego" wzrostu, w porównaniu do dojrzałych rynków europejskich, kosztem, ciągle licznych, tradycyjnych sprzedawców.

"Wypadnięcie z rynku właścicieli mniejszych sklepów jest nieuniknione. Aby pozostać wciąż konkurencyjnymi, będą oni skłaniać się w kierunku sieci dystrybucyjnych w walce przeciw wrogom, których liderem pozostaje wiecznie nienasycony dyskont Biedronka" - czytamy.

"Tradycyjni sprzedawcy potrzebują Eurocash, który z kolei potrzebuje wsparcia ze strony ich klientów. Wiążąc sprzedawców modelem franczyzowym (obecnie 4,800 sklepów), Eurocash umacnia fundamenty i buduje masę krytyczną, by móc konkurować z graczami nowego formatu" - napisano.

Analitycy Raiffeisena rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla Eurocashu od zalecenia "redukuj", wyznaczając cenę docelową jednej akcji spółki na poziomie 23 zł. Zaznaczają, że dokonana przez nich wycena jest poniżej konsensusu rynkowego, ponieważ wyceny większości analityków zakładają pozytywne rozstrzygnięcie sprawy Tradisu.

18 sierpnia ok. godz. 12:20 jeden papier spółki wyceniany był na GPW na 22,82 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,98

  • Śr

    3,22

  • Min

    2,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane