Eksperci o opodatkowaniu hipermarketów: Jest ryzyko podwyżki cen

Autor: TVP Info 3 listopada 2015 10:07

Zdaniem prof. Witolda Orłowskiego wprowadzenie podatku grozi podwyższeniem cen, ale warto brać na to poprawkę. – Ryzyko podwyżki cen jest zawsze, to nie będzie jakaś gigantyczna podwyżka, bo nie jest to wielki podatek. Czy konkurencja nas przed tym uchroni, czy nie, zobaczymy. Sklepy będą usiłowały przerzucić ten podatek na kogoś – mówił w programie "Dziś wieczorem" w TVP Info. Zauważył, że w projekcie wyznaczona jest niska powierzchnia sklepów, co oznacza, że wszyscy będą starali się solidarnie podwyższać ceny.

Z uzasadnienia projektu ustawy autorstwa PiS wynika, że w 2013 r. 175 sieci handlowych, które działały w sektorze sprzedaży detalicznej, wpłaciło łącznie podatki dochodowe w wysokości 440 mln zł. Kwota ta stanowi – według autorów propozycji – 0,47 proc. ich przychodów. Podatek od hipermarketów to nowe rozwiązanie, wcześniej niestosowane w Polsce. Ma ograniczyć transfer zysków ze sprzedaży detalicznej przez duże koncerny do innych krajów, stworzyć równe reguły konkurencji dla małych i dużych sklepów oraz przynieść dodatkowy dochód dla budżetu.

– Nie jest to pierwsza przymiarka do tego podatku. Według symulacji z tych 2 pkt. procentowych, pół mogą zapłacić klienci, pół dostawcy. Nikt nie jest jednak w stanie zweryfikować tej symulacji. Jak będzie tego nie wie nikt – stwierdził z kolei prof. Witold Modzelewski. Dodał, że warto się będzie nad tym zastanowić jeśli projekt rzeczywiście trafi chociażby pod głosowanie. -To nie jest podatek o istotnym znaczeniu fiskalnym. Budżet jest w bardzo złym stanie, więc każda próba znalezienia dodatkowych dochodów jest bardzo ważna – stwierdził.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • sklepikarz 2015-11-03 18:51:02

  Dotychczas płaciłem podatek dochodowy, a teraz będę płacił jeszcze podatek obrotowy, ci z zachodu nie płacili podatków, a teraz będą płacić tylko obrotowy. Ja jestem znowu w gorszej sytuacji, bo nie transferuje dochodu za granicę, więc bedę płacił obrotowy i dochodowy jeśli nie zbankrutuje. Może obciążyć obrotowym tych co mają gigantyczne obroty w miliardach.

 • społemowiec 2015-11-03 18:35:04

  Ten podatek uderzy w polskie sieci handlowe. Hipery i dyskonty przerzucą go na producentów, nasze małe, lokalne sieci będą musiały podwyższyć ceny bo nie wytrzymają takiego obciążenia. 250 metrów kwadr. to śmieszne. Jak zachodnie sieci wchodziły do Polski mieli wakacje podatkowe przez 5 lat. A my Polacy mieliśmy takie wakacje? Kiedy w końcu skończy się nierówne traktowanie podmiotów?

 • klient 2015-11-03 17:37:34

  Jaki to podatek od hiper i supermarketów . To podatek dla wszystkich i w dodatku zdecydowanie osłabiający polski handel . 250 m2 to niemal kurnik. Przecież pss -y mają większe powierzchnie . To powinno być od 400 m2 wtedy mogłoby przycisnąć sieci zagraniczne no i ewentualnie tylko największe polskie. Istniałaby wtedy taka sytuacja że przyzwoite zakupy można zrobić w tych średnich sklepach i wtedy pewnie nie zapłaciliby za to klienci bo sieci musiałyby pilnować cen

ZOBACZ WSZYSTKIE (6)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  18,59

 • Śr

  14,83

 • Min

  9,45

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane