PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Eksperci: Polski rynek sprzedaży detalicznej boryka się z upadłościami i kontrolami skarbowymi

Autor: Atradius 8 kwietnia 2015 14:20

Atradius, jeden z wiodących ubezpieczycieli należności na świecie, opublikował Market Monitor, w którym przedstawia analizę oraz prognozy dla rynku detalicznego wybranych krajów. Zdaniem ekspertów polski rynek boryka się ze skutkami upadłości i kontroli skarbowych.

Jeżeli spojrzymy na wyniki rynku detalicznego w 2014 r. jego kondycję można ocenić jako dobrą. Sprzedaż rosła w zeszłym roku i zgodnie z prognozami, rosnąć będzie również w 2015 r. To co przynosiło negatywne skutki (np. niska dynamika konsumpcji detalicznej), rynek ma już za sobą. Obecnie sytuacja w branży jest pomyślna dla przedsiębiorców, a wielu dużych graczy przedstawia bardzo dobre wyniki.

Z drugiej strony, wiele małych i średnich przedsiębiorstw z branży dóbr konsumpcyjnych boryka się
z problemem bardzo niskich marż, które co gorsza w wielu przypadkach nadal spadają. Konkurencja pomiędzy tradycyjnymi sklepami pozostaje bardzo zażarta, na co wpływ mają również coraz bardziej popularne sklepy działające on-line.

– Przyszłość sieci detalicznych w dużej mierze zależy od ich umiejętności wpisania się w obecny trend, czyli przeniesienia co najmniej części sprzedaży do internetu. Druga możliwość to poszerzenie oferowanych usług, jednak w tej sytuacji firmy muszą się liczyć z ryzykiem wejścia na nowe rynki. Każdy ruch wymaga jednak chęci wprowadzenia zmian oraz wolnych środków na inwestycje. W przypadku małych, a nawet średnich firm może być to wyzwaniem ponad siły i możliwości finansowe – powiedział Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradius w Polsce.

Kondycja polskiego rynku sprzedaży detalicznej, tak jak pozostałe rynki Europy, boryka się z kilkoma, aczkolwiek znaczącymi problemami. Po pierwsze - upadłości, których liczba w grupie średnich i dużych graczy istotnie wzrosła w okresie pomiędzy 4 kw. 2013 a 2 kw. 2014 r. Aczkolwiek, mniejsza liczba firm na rynku, pozwoliła odetchnąć tym, którzy przetrwali okres zawirowań. Co więcej, analitycy Atradius spodziewają się spadku upadłości w tej branży w najbliższych miesiącach. Drugim kluczowym problemem na rynku jest kwestia VAT i licznych prób wyłudzeń m.in. w segmencie elektroniki użytkowej, co przełożyło się na drastyczny wzrost kontroli podatkowych. W tej sytuacji wiele firm musiało radzić sobie z brakiem zwrotu podatku VAT nawet przez kilka miesięcy.   

– Polski rynek detaliczny, jak większość europejskich, nadal boryka się ze skutkami ostatniego kryzysu gospodarczego. Aczkolwiek, utrzymująca się od wielu miesięcy sprzedaż detaliczna na rozsądnym poziomie pozwala mu odzyskiwać dawny wigor. Także praktyki płatnicze pozwalają utrzymać wielu przedsiębiorcom zdrowy poziom płynności finansowej. Średni termin płatności za fakturę wynosi 60 dni a ewentualne opóźnienia są coraz mniejsze. Pomimo pozytywnych informacji nadal jednak z dużą ostrożnością należy podchodzić do współpracy z firmami z rynku detalicznego – dodał Paweł Szczepankowski.  

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,98

  • Śr

    7,78

  • Min

    4,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane