Eksperci: Postrzeganie cenowe buduje się latami. Nie wystarczą krótkotrwałe akcje promocyjne

FERNPARTNERS 13 czerwca 2013 15:06

Eksperci: Postrzeganie cenowe buduje się latami. Nie wystarczą krótkotrwałe akcje promocyjne

Odpowiedź na pytanie „Jak ocenić czy coś jest drogie, czy tanie?" jest oczywista - możemy to zrobić porównując ceny. Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana w przypadku sklepów oferujących wiele różnorodnych produktów, na których postrzeganie cenowe wpływa wiele czynników m.in. rzeczywisty poziom cen w odniesieniu do cen konkurencji, stosunek ceny do jakości oferowanych produktów, sposób oraz efektywność komunikacji z klientem, sprawiedliwość w wyznaczaniu cen czy odpowiedni dobór oraz przekaz akcji promocyjnych.

Na podstawie rzeczywistego poziomu cen wszystkich produktów jesteśmy w stanie obiektywnie stwierdzić czy dana firma bądź sklep, są tańsze czy droższe niż inni gracze na rynku. Takie porównanie okazuje się często zadaniem niemożliwym, dlatego znacznie ważniejsze są pozostałe elementy postrzegania cenowego, które w wielu przypadkach bazują na niepełnych bądź błędnych danych, a które wpływają na to, czy postrzegamy sklep jako tani. Często zdarza się, że sklep, który ma stosunkowo wysokie ceny postrzegany jest jako drogi i odwrotnie. Jak w takim razie zbudować wizerunek bycia najtańszym? Co zrobić, żeby klienci byli przekonani, że robiąc zakupy u nas nie przepłacają?

Pewnym jest, że jednorazowe obniżenie cen, zorganizowanie akcji promocyjnej lub zastosowanie atrakcyjnych końcowek cenowych i czekanie na efekty, to zdecydowanie za mało. Praktyka pokazuje, że droga do zwiększenia zysku poprzez lepsze zarządzanie cenami jest długa i wiedzie przez systematyczne wprowadzanie usprawnień, które łącznie przekładają się na poprawę wizerunku cenowego. Komunikując fakt bycia najtańszym, należy zastanowić się: kiedy zmienić ceny? W jaki sposób to zakomunikować? Czy wykorzystywać narzędzia takie jak promocje? Czy może stale oferować produkty w niskich cenach (strategia EDLP)? Odpowiadając na te wszystkie pytania należy pamiętać, że najważniejszą rzeczą jest konsekwencja.
Proces zmiany wizerunku cenowego nie jest jednorazowym przedsięwzięciem, a wielokrotnie powtarzanym cyklem działań - przekonują eksperci FernPartners. Jednokrotne obniżenie cen oraz zakomunikowanie tego w gazetkach lub innych materiałach promocyjnych nie spowoduje, że zmienimy wizerunek, który kreowany był przez wiele lat. Praktyka oraz doświadczenie pokazują, że proces ten trwa inaczej w przypadku różnych branż, ale niezależnie od branży jedynie konsekwentna polityka cenowa może zagwarantować sukces.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,69

  • Śr

    0,85

  • Min

    0,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8711

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane