Eksperci: Pracownicy nie odchodzą z pracy przez program 500 plus

www.pulshr.pl 30 sierpnia 2016 11:43

Rynek pracy z obawami przygląda się programowi "Rodzina 500+". Czy jednak osoby skuszone rządowym wsparciem rzeczywiście rezygnują z zatrudnienia? Aktualnie dane nie potwierdzają takiego trendu – liczba zatrudnionych ciągle rośnie. Zdaniem ekspertów problemy ze znalezieniem pracowników biorą się raczej z niskiego bezrobocia i tzw. rynku kandydata.

Od czasu startu programu „Rodzina 500+” podnoszone są obawy o jego wpływ na rynek pracy. Nawet wiceminister MRPiPS Bartosz Marczuk już w marcu zapowiedział, że trzeba będzie monitorować wpływ programu na aktywność zawodową Polaków, szczególnie kobiet. – Kumulacja pięćsetki, świadczenia rodzinnego, dodatków, pomocy społecznej itd. może zachęcać do niepodejmowania pracy – zaznaczył.

Takie obawy były zgłaszane także podczas konsultacji programu w województwach. Zgłaszał je także minister finansów Paweł Szałamacha oraz wicepremierzy Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin. Ostatnio nawet sieć Biedronka oskarżyła program o trudności z utrzymaniem pracowników, przez co musiała zwiększyć wynagrodzenie. – Kobiety rezygnują z pracy, bo im się to nie opłaca – komentuje z kolei Tomasz Limon, dyrektor zarządzający Pracodawców Pomorza. Jego zdaniem rządowe pieniądze kalkulują im się bardziej niż najniższa krajowa na umowie o pracę.

Na razie wygląda jednak na to, że niekorzystny wpływ programu 500 plus na rynek pracy nie występuje.

– Jeśli gdzieś mielibyśmy zauważyć zjawisko rezygnacji z pracy, to w mniejszej liczbie osób aktywnych zawodowo. A ta cały czas rośnie – zauważa Andrzej Kubisiak, ekspert Work Service. Według BAEL liczba pracujących w Polsce w II kw. 2016 r. wyniosła 16,182 mln. To wskaźnik wyższy zarówno od poprzedniego okresu, jak i od II kw. 2015 r.

Więcej na pulsHr.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Andrzej 2016-08-30 16:38:04

  To artykuł w tonie PIS- nic się nie dzieje wszystko jest dobrze.  Otóż jest tak dobrze, że Lisner, Unilever i wiele innych zakładów nie ma ludzi do pracy.

  A wszystko to zaczęło się w Maju 2016. Najpierw pobrali 500+ potem jeszcze dodatkowo poszli na L4.  Ale oczywiście wg PIS nic się nie dzieje.

 • Ewelina 2016-08-30 15:46:09

  Z tego co ja (pracodawca) obserwuje, to niestety program 500+ ma bardzo duży wpływ na rezygnację z pracy, ale KOBIET. Jeśli matka 3 dzieci pracowała na najniższej krajowej (1400netto z dodatkiem za pranie, kawę) to najzwyczajniej rezygnuje z pracy, bo nie musi płacić za żłobek, przedszkole... I przede wszystkim, jest cały czas z dziećmi, w domu, ma wpływ na ich wychowanie od początku do końca wieku nieszkolnego... Nie myśląc co zrobi jak dzieci osiągną ten wiek, najzwyczajniej rezygnuje z pracy. I rozumiem takie zachowanie (jako matka). Więc najzwyczajniej wciskacie kit w tym artykule, lub jest to reklama obecnej partii rządzącej.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9150

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane