PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Eksperci: Rynek płatności mobilnych będzie wart 10 mld USD

Autor: PAP 28 czerwca 2012 19:41

Przyspieszenie prac nad nowelizacją ustawy regulującej płatności mobilne, czyli dokonywane za pośrednictwem np. telefonów komórkowych i tabletów, pozwoli uniknąć Polsce kary ze strony KE - uważają przedstawiciele kancelarii Bird&Bird. Wartość polskiego rynku takich płatności prognozuje się na 10 mld USD rocznie za 2-3 lata.

Jak wynika z cytowanych przez Bird&Bird (B&B) wyników ubiegłorocznych badań firmy First Data, w Polsce ponad 58 proc. konsumentów jest zainteresowanych możliwością stosowania płatności mobilnych.

Podczas seminarium na temat rozwoju płatności mobilnych w Polsce, zorganizowanego przez B&B z udziałem Microsoft i firmy badawczej Capgemini poinformowano, że obecnie głównym problemem naszego rynku płatności mobilnych jest bardzo silna regulacja oraz niewdrożone postanowienia unijnej dyrektywy 2009/110/WE.

Przypomniano, że pod koniec kwietnia br. Komisja Europejska upomniała w tym zakresie Polskę (i kilka innych państw) zobowiązując jednocześnie do intensyfikacji działań ukierunkowanych na przyspieszenie zmian legislacyjnych.

Jeśli w ciągu dwóch miesięcy kraje te nie dokonają tych zmian, Komisja może wnieść sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), który ma prawo nałożyć karę ryczałtową lub tzw. stawkę dobową do czasu pełnego wdrożenia prawa UE.

Maciej Gawroński, partner zarządzający w kancelarii B&B powiedział PAP, że nasz kraj ma szansę uniknięcia kary, bo propozycja nowelizacji istnieje, ale nie wpłynęła jeszcze do Sejmu.

Gawroński przyznaje, że chociaż w Polsce oficjalnie brak formalnej definicji płatności mobilnych, to nie to ogranicza rozwój tego rodzaju usług w Polsce. Trudność stanowi raczej skorzystanie z możliwości ustawowych przez operatorów GSM, dysponujących najszerszymi kanałami. Dodał, że innym problemem jest przetwarzanie i ochrona danych osobowych klientów, rozgraniczenie danych wykorzystywanych wyłącznie do świadczenia poszczególnych usług oraz restrykcyjne podejście regulatora do przetwarzania danych dotyczących płatności.

Jak wynika z cytowanych na seminarium badań Capgemini, w tym roku na całym świecie wartość transakcji mobilnych, czyli dokonywanych za pośrednictwem np. telefonów komórkowych czy tabletów osiągnie 171,5 mld dolarów i będzie o 62 proc. większa niż w 2011 r.

Wzrost popytu na transakcje mobilne Capgemini wiąże ze wzrostem liczby użytkowników smartfonów, czyli telefonów komórkowych wyposażanych przez producentów w dodatkowe funkcje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    0,55

  • Śr

    0,31

  • Min

    0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane