Eksperci: W Warszawie powstaną kolejne centra handlowe

Autor: dlahandlu.pl 13 lutego 2012 19:47

- Warszawski rynek powierzchni handlowych ewoluuje i zmienia się, zarówno pod względem geograficznym, jak i pod względem oferty i typów formatów centrów handlowych. Nadal popyt na powierzchnię handlową jest większy od podaży, a ilość powierzchni handlowej, która ma być oddana do użytku w latach 2012 - 2013 niezwykle ograniczona - czytamy w raporcie.

Popyt na powierzchnie handlowe w Warszawie nadal jest większy niż podaż. Obecna liczba centrów handlowych wciąż jest niewystarczająca dla potrzeb mieszkańców stolicy - wynika z raportu „Warszawski rynek powierzchni handlowych" przygotowanego przez firmę CBRE.

Ograniczona ilość powierzchni handlowych w szybko rozwijających się dzielnicach na obrzeżach miasta, jak również wzrost siły nabywczej, wpływają stymulująco na deweloperów. Rośnie też apetyt mieszkańców Warszawy na dobra luksusowe, co z kolei przyciąga do stolicy ekskluzywne światowe marki.

- Warszawa nadal stanowi największy rynek powierzchni handlowych w Polsce. I chociaż obecnie jest tu ponad 1,36 miliona metrów kwadratowych nowoczesnych powierzchni handlowych, nadal liczba centrów handlowych jest niewystarczająca dla potrzeb mieszkańców stolicy - oceniają autorzy raportu.

W roku 2011 nie otwarto żadnego centrum handlowego. Otwarto dom towarowy VitkAc (poprzednio Wolf Bracka), a powierzchnia w Tivoli Park w Białołęce była sprzedawana z podziałem na osobne lokale. W roku 2012 zostanie otwarte tylko jedno centrum handlowe - centrum outletowe Factory Annopol, którego deweloperem jest firma Neinver.

Biorąc pod uwagę dobrą kondycję warszawskiego rynku powierzchni handlowych, stopy kapitalizacji uległy dalszej kompresji do poziomu 6 proc. Polska nadal pozostaje najbardziej atrakcyjnym rynkiem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pod względem wartości zainwestowanego kapitału - tylko w 2011 roku zainwestowano u nas ponad 3,1 mld euro, z czego 54 proc. (1,7 mld euro) zainwestowano w powierzchnie handlowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    2,60

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9201