Eksperci: Zachęcajmy pracowników zza wschodniej granicy do pozostania w Polsce

Autor: PAP 23 lutego 2018 20:19

Zwolnienie seniorów ze składek na ZUS, zachęcenie pracowników zza wschodniej granicy do pozostania w Polsce, aktywizacja bezrobotnych - to postulowane przez ekspertów rozwiązania, które powinny złagodzić niedobór pracowników na polskim rynku pracy.

W piątek PO zorganizowała w Sejmie debatę pt. "Niedobór pracowników - mit czy realne zagrożenie dla rozwoju Polski?". Zdaniem jej uczestników należy podjąć działania, które zwiększą liczbę pracujących osób w Polsce.

Według Jakuba Gontarka z Konfederacji Lewiatan, większy nacisk trzeba położyć na aktywizację osób długotrwale bezrobotnych. Zaznaczył, że warto zastanowić się m.in. nad wprowadzeniem trenera pracy. "Taki trener przygotowuje osobę do wejścia na rynek pracy, uczestniczy w procesie rekrutacji, a potem koordynuje utrzymania w środowisku pracy" - tłumaczył.

Odniósł się także do polityki migracyjnej. Według niego, powinna ona opierać się "na kompetencjach, a nie kierunkach". "Chcemy przyjmować ludzi, którzy mają te umiejętności, których potrzebujemy i tę kulturę organizacji pracy, która jest akceptowana przez pracodawców" - wyjaśniał ekspert.

Z kolei zdaniem Marzeny Haponiuk z Instytutu Obywatelskiego, należy zatrzymać w Polsce pracowników zza wschodniej granicy. "Część z tych osób w perspektywie kilku lat odpłynie na zachód. Trzeba już teraz się zastanowić, co zrobić, żeby oni zostali jednak w Polsce" - mówiła.

Krystyna Lewkowicz z Ogólnopolskiego Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku oceniła, że przez lata polityka wobec osób starszych była niespójna.

"Kilka lat temu na siłę wypychano osoby po pięćdziesiątce na pomostowe emerytury, ponieważ masowo upadały przedsiębiorstwa państwowe. Później powstał mit, że nie stać nas na najmłodszych emerytów świata. W związku z tym trzeba wydłużyć wiek emerytalny i zmusić ludzi do pracy do 67 roku życia, bez żadnego wyjątku, czy to jest pilot, baletnica, czy robotnik. A jednocześnie na wyższych uczelniach 70 letni profesor jest autowany, bo jest za stary by być na etacie" - mówiła Lewkowicz.

Jej zdaniem, należy zwolnić zarówno pracodawców jak i pracowników (w wieku powyżej 60 roku życia) ze składki na ZUS. "Mnóstwo pieniędzy i w tamtej ekipie i w tej wydaje się na różne egzotyczne programy senioralne, które mają uzdrowić rynek pracy i uszczęśliwić seniorów. Dlaczego nie sięgnąć po najprostsze rozwiązania, po motywacje finansowe, zarówno po stronie pracodawców jak i pracownika" - przekonywała.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,70

  • Śr

    5,19

  • Min

    3,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8529

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane