Ekspert: Auchan dopiero rozpoczął konsolidację rynku

www.portalspozywczy.pl 12 grudnia 2012 11:03

Ekspert: Auchan dopiero rozpoczął konsolidację rynku

Auchan może nadal być aktywnym podmiotem konsolidacji rynku handlowego. Niewykluczone, że ta sieć hipermarketów, która niedawno zawarła transakcję przejęcia marketów Real, będzie teraz przyglądać się średniej wielkości formatom. W zasięgu zainteresowania mogą być sieci należące do funduszy inwestycyjnych, jak np. Eko Holding, czy Dino - uważa Krzysztof Badowski, partner zarządzający Roland Berger Strategy Consultants.

Krzysztof Badowski zwraca uwagę na fakt, iż na polskim rynku nie ma już miejsca na nowe hipermarkety, dlatego większość sieci hipermarketowych wchodzi w mniejsze formaty i realizuje strategie wieloformatowe. Przykładem może być Carrefour, który ma duże i średnie sklepy oraz wchodzi w mniejsze formaty.

- Uważam, że Auchan dopiero rozpoczął konsolidację rynku i może jeszcze podjąć kolejne kroki akwizycyjne. Wydaje mi się, patrząc na dostępne na rynku aktywa i te segmenty, w których będzie następował wzrost, że będą to właśnie średnie formaty - mówi Krzysztof Badowski w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

- Jest w tym segmencie kilka atrakcyjnych sieci do przejęcia, więc wydaje się, że jeśli Auchan miałby robić kolejny krok, w sensie akwizycji, to w najbliższym czasie prawdopodobnie będzie patrzył na średni format - dodaje.

Jak zauważa, na rynku średnich formatów w Polsce jest kilka sieci, które pozostają w rękach funduszy private equity, a to oznacza, że prędzej czy później będą one wychodzić z inwestycji. - Co prawda są przykłady, gdzie fundusz wychodzi z inwestycji poprzez sprzedaż do kolejnego funduszu, ale w większości przypadków, fundusze sprzedają udziały inwestorowi strategicznemu lub poprzez giełdę - mówi partner zarządzający Roland Berger.

- Przykładem jest Eko Holding, będący od niedawna w rękach funduszu Advent, czy choćby sieć Dino, należąca do Enteprise Investors. Na sprzedaż jest też potencjalnie Stokrotka, a część Polomarketu także jest w rękach funduszu private equity - Argus Capital. Część z nich wcześniej czy później znajdzie się na rynku i prawdopodobnie będzie trafiała do graczy strategicznych. Auchan może być więc aktywnym podmiotem dalszej gry akwizycyjnej - podkreśla ekspert.

Co więcej, mniejsze sieci będące obecnie w rękach funduszy także mogą się ze sobą konsolidować. - Tutaj wszyscy mogą ze wszystkimi rozmawiać. Jednak fundusze z dużą dozą prawdopodobieństwa będą wychodzić do inwestora strategicznego. Jeśli więc nawet teraz te firmy zdecydują się na rozmowy o fuzji lub przejęciu, nawet jeśli dokonają się tutaj jakieś procesy akwizycyjne czy połączeniowe, to te firmy i tak prędzej czy później znów pojawią się na rynku i będą gotowe do tego, by ktoś je kupił - tłumaczy Krzysztof Badowski.

- Operatorzy dużych formatów patrzą na format średni jako na ten format, który daje szansę na dalszy rozwój. Dlatego sieci hipermarketów, w naturalny sposób będą patrzyły na mniejsze sieci w perspektywie najbliższych kilku lat - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    19,20

  • Śr

    9,28

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9961

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane