Ekspert: Inwestowanie w absolwentów odpowiedzią na niedobór wykwalifikowanej kadry

Autor: Paulina Nitka, kierownik gdańskiego oddziału agencji zatrudnienia Manpower 16 lipca 2014 14:09

Moda na standardowy proces rekrutacji dawno minęła. Duże firmy produkcyjne lub handlowe coraz chętniej robią krok do przodu, sięgając po rekrutacje masowe, również na stanowiska wyższe. Coraz częściej też wyciągają przy tym rękę do młodych absolwentów. Przedsiębiorcy zatrudniają niekoniecznie pracowników z doświadczeniem i długim stażem, ale właśnie młodych kandydatów, którzy dopiero co wystartowali na rynek pracy, lub też są na nim od stosunkowo niedługiego czasu.

Zdecydowanie się na taki ruch to pewien wkład czasu, pracy i finansów, a ilość pracodawców działający właśnie w ten sposób pozostaje nieznaczna. Obecna sytuacja na rynku pracy, również w branży handlowej, pokazuje jednak, że ruch taki warto przemyśleć i częściej po niego sięgać. Jak wynika z opublikowanego przez ManpowerGroup raportu „Niedobór talentów 2014", trudności w pozyskaniu poszukiwanych pracowników deklarowane są przez 33 proc. pracodawców w Polsce i 36 proc. na świecie. To dużo. Coraz częściej słyszymy o wyzwaniach z jakimi mierzą się działy HR z powodu tego zjawiska. Jednym z proponowanym przez nas rozwiązań tego problemu jest właśnie inwestycja w absolwentów, m.in. poprzez system szkoleń, podczas których zdobędą cenną praktykę w branży. 

Z perspektywy pracodawcy w sytuacji zbyt małej ilości pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami, warto zatem jak najbardziej inwestować również w kandydatów młodych, ambitnych, chętnie przyswajających wiedzę, którzy po przeszkoleniu staną się pracownikiem jakiego potrzebujemy, zamiast przeszukiwać w nieskończoność rynek pracy w poszukiwaniu osób, których czasem na nim po prostu nie ma lub też jest ich zbyt mała liczba względem zapotrzebowania stawianego przez przedsiębiorców.

Dla młodych osób z wyższym wykształceniem stanowisko kierownicze od zawsze było atrakcyjnym „wabikiem". Pamiętajmy, że inwestycja w samego siebie, a dokładnie w swój rozwój czyli zdobywanie dobrych umiejętności, jest jedną z najlepszych inwestycji. Zdobywanie doświadczenia na stanowisku, które nie tylko zapewnia nam praktykę w branży, ale również cenne umiejętności zarządzania zespołem i dbania o sprawne funkcjonowanie danej placówki do duża odpowiedzialność i szansa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Dobromir 2014-07-30 16:58:40

  Gdyby nie serwis inwestycyjny w szkole inwestowania, pewno pierwsze swoje zainwestowane pieniądze bym szybko przetracił

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,19

 • Śr

  4,27

 • Min

  3,05

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane