Ekspert: Marże w sklepach w Polsce są znacznie wyższe niż w Zachodniej Europie

Autor: portalspozywczy.pl 20 października 2010 12:48

- Dużo większy poziom marż występuje w handlu tradycyjnym niż nowoczesnym. Szczególne znaczenie ma jednak sytuacja nierównowagi w negocjacjach pomiędzy uczestnikami łańcucha mleczarskiego i przesunięcie monopolu decyzji w kierunku handlu - uważa Karol Krajewski.

Marża handlowa stanowi w założeniu pokrycie kosztów procesów organizacji dystrybucji, organizacji handlu i wykorzystywanych technik sprzedaży. Jej poziom zależy też od rodzaju produktu (towaru) będącego przedmiotem obrotu. Poziom marż handlowych na rozwiniętych i nasyconych rynkach produktów żywnościowych w krajach starej UE i Ameryki Płn. kształtuje się na poziomie 2-5 proc. z tendencją do zmniejszania poziomu w długim okresie. Poziom marż dyktowanych przez sieci handlowe w Polsce jest znacznie wyższy, nawet tych ujawnianych oficjalnie przez handlowców (15 proc. dyskonty, 21 proc. inne sieci handlowe).

- Środowisko mleczarskie domaga się w tej sytuacji nowych rozwiązań, albo poprzez ustawową regulację marż handlowych albo ustanowienie co najmniej wymogu stosowania tzw. cen sugerowanych. Ich zadaniem byłoby pośrednie informowanie konsumenta o kosztach wytworzenia danego produktu oraz stworzenie swego rodzaju bariery psychologicznej dla handlu, skłaniając do stosowania niższych cen (i tym samym niższych marż) - mówi Karol Krajewski.

O tym, że marże handlowe w dużym stopniu wpływają na cenę ostateczną produktów mleczarskich dla konsumenta, przekonanych było 29,3 proc. ankietowanych, a w stopniu istotnym 25,5 proc. spośród 1000 ankietowanych konsumentów. Ponad 81 proc. badanych wskazywało na potrzebę wprowadzenia cen sugerowanych na te produkty i drukowania ich na opakowaniach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11052

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane