PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Ekspert: Mid Europa będzie się przyglądać aktywom Emperii

Autor: portalspozywczy.pl 21 czerwca 2011 11:13

Ekspert: Mid Europa będzie się przyglądać aktywom Emperii

- Część detaliczna Emperii, a w tym głównie Stokrotka, to jedno z niewielu aktywów o większej skali działania dostępnych obecnie na rynku w segmencie supermarketowym. Ze względu na atrakcyjność i elastyczność formatu, w którym operuje, sieć może stanowić świetną platformę do dalszej konsolidacji polskiego rynku detalicznego. Transakcja powinna się cieszyć dużym zainteresowaniem - uważa Krzysztof Badowski, partner zarządzający w firmie Roland Berger.

- Branża detaliczna jest na celowniku inwestorów finansowych - świadczą o tym transakcje MEP-u (Żabka), Enterprise Investors (Dino), Resource Partners (Zielony Market). Nie mam wątpliwości, że inni inwestorzy finansowi również patrzą przychylnym okiem na detal spożywczy, który jest wciąż rynkiem dalekim od swojego modelu docelowego i podlega ciągłej konsolidacji. Widoczne to było w zainteresowaniu ze strony PE w procesie sprzedaży Żabki - mówi Krzysztof Badowski, partner zarządzający w firmie Roland Berger.

Zdaniem eksperta z drugiej strony, można oczekiwać, że format supermarketowy będzie w kolejnych latach najbardziej zaciekłym polem bitwy dla operatorów dużych formatów, którzy poszukują szans na rozwój w mniejszych formatach.

- Gracze tacy jak Tesco czy Carrefour prowadzą tu bardzo dynamiczną grę. Jeronimo Martins również deklaruje bardzo wysokie inwestycje na rozwój w najbliższych latach. Trudno więc powiedzieć, kto będzie lepiej spozycjonowany do przejęcia detalu Emperii. Z jednej strony gracze finansowi mają perspektywę konsolidacja na bazie jednej z ostatnich dużych platform dostępnych na rynku. Z drugiej strony gracze branżowi są w stanie uwzględnić w wycenie synergie z ich funkcjonującymi biznesami, a także ich oczekiwana stopa zwrotu nie jest tak wysoka, jak w przypadku PE. Oczekuję więc, że rozgrywka będzie niezwykle ciekawa i może być równie pełna nagłych zwrotów akcji, jak walka o aktywa detaliczne Penty, które ostatecznie trafiły do MEP - mówi Krzysztof Badowski.

Jego zdaniem w naturalny sposób MEP będzie przyglądał się bardzo poważnie aktywom detalicznym Emperii. - Po pierwsze będzie to oznaczało skokowy przyrost skali po nabyciu przeszło 2-miliardowego biznesu Żabki i pozwoli na pewno osiągnąć dodatkowe korzyści z tego tytułu. Po drugie byłaby to dla MEP-u szansa na wejście w drugi spośród 3 najbardziej atrakcyjnych segmentów detalu spożywczego (convenience, supermarkety oraz dyskonty) - mówi Krzysztof Badowski.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,89

  • Śr

    3,30

  • Min

    1,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane