PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Ekspert o akwizycjach na rynku handlu. Kto kogo może przejmować?

Autor: dlahandlu.pl 3 listopada 2017 10:02

Ekspert o akwizycjach na rynku handlu. Kto kogo może przejmować? Na zdj. Maciej Kroenke, dyrektor w dziale doradztwa biznesowego w PwC

Jesteśmy świadkami kolejnej fazy konsolidacji rynku handlu, która jest efektem zaostrzającej się konkurencji. Jednym z formatów, które najbardziej tracą w tej sytuacji są supermarkety i to one powinny być głównym obiektem przejęć – ocenia w rozmowie z serwisem dlahandlu.pl Maciej Kroenke, dyrektor w dziale doradztwa biznesowego w PwC.

Jak ocenia Pan obecną sytuację na rynku fuzji i przejęć w handlu? Czy konsolidacja sieci będzie postępować?

Jak najbardziej. To co widzimy, to kolejna faza konsolidacji rynku handlu. Obecna sytuacja jest pokłosiem tego, co działo się przez ostatnie lata, czyli bardzo ostrej wojny cenowej między poszczególnymi formatami i dużego zagęszczania się sieci sklepów. Wszyscy operatorzy obecni na tym rynku zwiększali liczbę swoich placówek i walka o klientów się zaostrzała.

Część sieci na tym wygrywa – głownie format dyskontowy i format convenience, czyli sklepów blisko domu. Obydwa formaty, choć posiadają zupełnie inne misje zakupowe, wypłynęły na fali zaostrzającej się konkurencji. Podczas gdy dyskonty przyciągnęły klientów postrzeganiem cenowym oraz coraz lepszym asortymentem, sieci convenience bazowały przede wszystkim na lokalizacjach blisko klienta i  zakupach impulsowych.

Na tak rozwijającym się rynku intensywnie rosła także sieć Dino z ciekawym, wystandaryzowanym formatem sklepów. Dino rozwijało się głównie w miejscach, gdzie była zdecydowanie mniejsza konkurencja ze strony dużych sieci, czyli w mniejszych miejscowościach. I świetnie sobie radzi.

A kto stracił?

Z jednej strony mniejsze sieci supermarketów, które nie mają dużej skali pozwalającej dyktować warunki zakupowe, a z drugiej strony hipermarkety, do których nie wszyscy chcą dojeżdżać, po pierwsze, bo są dalej, a po drugie, ponieważ zmieniają się przyzwyczajenia zakupowe. Coraz więcej klientów rezygnuje z dużych tygodniowych zakupów na rzecz częstszych, ale mniejszych zakupów. Hipermarkety co prawda ciągle mają swoich wiernych klientów, ale jest ich coraz mniej.

Wyjątkiem jest Carrefour, który pokazał w tym roku świetne wyniki formatu hipermarketów. Na tym przypadku widzimy, że wiele zależy od tego, gdzie placówki są ulokowane. Hipermarkety Carrefoura znajdują się raczej w lokalizacjach miejskich, które często są bardzo wygodne dla klienta i wiążą się z szeregiem innych punktów przyciągających ruch.

W kontekście konkurencyjnym rynek stał się najtrudniejszy dla rozdrobionych sieci supermarketów i to zapewne ich będzie dotyczyła kolejna faza konsolidacji. Możliwych jest bardzo wiele scenariuszy takich jak dalsza konsolidacja przez hurtowników (przykład: Eurocash przejmujący Milę) lub wewnątrz segmentu rynkowego (przykład: Stokrotka poszukująca inwestora na potrzeby wzrostu). Ostatnie doświadczenia potwierdzają też, że nie możemy wykluczyć zainteresowania naszym rynkiem poprzez zagranicznych inwestorów strategicznych.


 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  20,65

 • Śr

  12,22

 • Min

  9,59

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane