Ekspert o decyzji Eurocashu: Mila bardzo dobrze wpasowuje się w portfel supermarketów Eko

Autor: dlahandlu.pl 23 sierpnia 2017 09:13

Ekspert o decyzji Eurocashu: Mila bardzo dobrze wpasowuje się w portfel supermarketów Eko fot. materiały prasowe

Spółka Eurocash posiada bardzo dobrą pozycję wyjściową do konsolidacji segmentu supermarketów w Polsce, która jest oczekiwana w najbliższej przyszłości. Oczekiwane są dalsze akwizycje na rynku, wystawiona na sprzedaż jest sieć Stokrotka, rozważana jest również sieć Polomarket - wskazuje Marcin Okoński, menedżer w warszawskim biurze A.T. Kearney.

Przypomnijmy, 21 sierpnia Eurocash podpisał list intencyjny dotyczący potencjalnego zakupu 100 proc. udziałów w spółce Domelius Limited, a także przejęcia kontroli nad jej spółkami zależnymi. Transakcja oznaczałaby przejęcie kontroli nad siecią Mila, która liczy ponad 180 sklepów. Zgodnie z postanowieniami listu sprzedający udzielili spółce Eurocash wyłączności na sfinalizowanie transakcji do 8 września 2017 r. 

- Eurocash jako największy dystrybutor artykułów spożywczych w Polsce od dłuższego czasu poszukuje celów do przejęcia na rynku handlu detalicznego. Rynek dystrybucji nie zapewnia atrakcyjnych marż (ok 2% marży EBITDA) w zestawieniem z handlem detalicznym (w zależności od formatu sklepów może sięgać powyżej 5%). Eurocash posiada bardzo dobrą pozycję wyjściową do konsolidacji segmentu supermarketów w Polsce, która jest oczekiwana w najbliższej przyszłości. Oczekiwane są dalsze akwizycje na rynku, wystawiona na sprzedaż jest sieć Stokrotka, rozważana jest również sieć Polomarket - komentuje Marcin Okoński.

Zdaniem eksperta A.T. Kearney, supermarkety Mila bardzo dobrze wpasowują się obecnie w portfel supermarketów Eko, które są własnością Eurocashu. Supermarkety Eko to głównie lokalizacje w południowo-zachodniej Polsce, podczas gdy Mila to głównie sklepy w centralnej części kraju.

- Naszym zdaniem istnieje bardzo dużo ciekawych synergii pomiędzy sieciami - Mila mimo młodego brandu posiada już silną rozpoznawalności wśród lokalnej społeczności, skala biznesu połączonych firm powinna przynieść efekt optymalizacji kosztów m.in. zakupu artykułów, usprawnić działanie logistyki - dodaje nasz rozmówca.

Sieć Eurocash była w ostatnim czasie bardzo aktywna akwizycyjnie. Czy UOKiK wyraz zgodę na taką fuzję?

- Ze względu na małe geograficzne nachodzenie lokalizacji obu sieci nie zakładam znaczącego oporu UOKiK, oczywiście należy bardzo dokładnie przeanalizować sytuacje na każdym rynku lokalnym - mówi Marcin Okoński.

- Mila to bardzo ciekawa spółka, która zbudowała już sieć około 190 lokalizacji. Posiada wysoki przychód na sklep w wysokości około 7.9 mln zł rocznie, który pozytywnie wyróżnia się na tle konkurencji w tym segmencie - podsumowuje ekspert.

 • Jo 2017-08-25 09:13:21

  Spekulacje, żeby na rynku namieszać

 • ;) 2017-08-24 22:36:55

  Piraci wiedzą jak rozgrabić resztę matołów

 • bakbar 2017-08-23 20:00:09

  dwóch mil nie wytrzymali 1,852 x 2 (3 lat)

ZOBACZ WSZYSTKIE (5)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,89

 • Śr

  1,27

 • Min

  0,87

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane