Ekspert o reformie systemu znaków towarowych

Autor: dr Monika Żuraw – radca prawny, wspólnik w kancelarii BSWW Legal & Tax 7 marca 2016 11:08

15 kwietnia 2016 r. w życie wchodzą przepisy zmieniające postępowanie rejestracyjne znaków towarowych wprowadzające tzw. system sprzeciwowy. Polega on na tym, że po zgłoszeniu znaku Urząd Patentowy RP dokona jedynie wstępnego badania znaku pod kątem spełniania ewentualnych przeszkód bezwzględnych, tj. przede wszystkim oceni, czy znak ma tzw. charakter odróżniający, nie jest opisowy, nie zawiera zakazanych symboli i nie został zgłoszony w złej wierze - pisze dla Biuletynu PIH dr Monika Żuraw – radca prawny, wspólnik w kancelarii BSWW Legal & Tax.

Po dokonaniu tej oceny znak zostanie opublikowany i osoby trzecie będą mogły składać tzw. sprzeciw, wskazując na swoje wcześniejsze znaki lub inne prawa, które ich zdaniem powinny wykluczać rejestrację znaku późniejszego ze względu na identyczność lub podobieństwo.
Termin na złożenie sprzeciwu jest stosunkowo krótki i wynosi 3 miesiące od daty ogłoszenia o zgłoszeniu znaku. Urząd Patentowy RP nie będzie informował uprawnionych do znaków wcześniejszych o zgłoszeniu, które może kolidować z ich wcześniejszymi prawami. Dlatego inicjatywa w monitorowaniu nowych zgłoszeń, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla praw wcześniejszych będzie spoczywać na samych przedsiębiorcach. Reagować trzeba będzie szybko, by nie dopuścić do rejestracji znaku, z którego używaniem będzie trzeba walczyć na drodze
sądowej. Jeśli Urząd Patentowy RP uzna sprzeciw za zasadny, odmówi rejestracji znaku. Jeśli sprzeciw nie zostanie złożony, znak zostanie zarejestrowany, lecz taką rejestrację będzie można podważyć w postępowaniu o unieważnienie znaku, a sam fakt niezłożenia sprzeciwu w terminie nie będzie brany pod uwagę w sprawie.

Dotychczas Urząd Patentowy RP badał nie tylko, czy rejestracji oznaczenia nie wykluczają wyżej wspomniane przeszkody bezwzględne, lecz badał również podobieństwo do znaków wcześniej zarejestrowanych lub zgłoszonych do rejestracji. Urząd Patentowy sprawdzał znaki krajowe, tj. te, których ochrona rozciąga się wyłącznie na Polskę oraz wspólnotowe, których ochrona obejmuje wszystkie kraje UE. Powodowało to, że postępowanie rejestracyjne w Polsce trwało dłużej niż w przypadku znaków wspólnotowych, które rejestrowane są w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante. Stwierdzenie kolizji z wcześniejszym znakiem skutkowało odmową rejestracji znaku, nawet w sytuacji, gdy uprawnieni do wcześniejszych znaków nie uznawali znaków późniejszych za kolizyjne.

Zmiany wprowadzone w polskim prawie powinny znacznie przyspieszyć postępowanie rejestracyjne w Urzędzie Patentowym RP i zwiększyć jego efektywność. To sami uprawnieni do praw wcześniejszych podejmą decyzję, czy znak osoby trzeciej zagraża ich interesom na polskim rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane