Ekspert o zmianach w polskim prawie podatkowym

Autor: WFY Group 20 stycznia 2016 10:49

W tym roku wejdzie w życie wiele nowych przepisów w polskim prawie podatkowym, a zmianie ulegną praktycznie wszystkie najważniejsze ustawy. – Ten rok jest wyjątkowy nie tylko pod kątem liczby nowości, ale także ze względu na to, że zaktualizowano przepisy, w przypadku których zdarza się to rzadko, a dodatkowo uchwalane są całkowicie nowe podatki. Wszystko wskazuje też na to, że kolejne ważne ustawy podatkowe dopiero przed nami. W 2016 r. prawo podatkowe może zmieniać się naprawdę dynamicznie – mówi Michał Skibicki z WFY Group.

Podatek bankowy 

Chociaż nie wszystkie planowane nowelizacje dotyczą bezpośrednio indywidualnego podatnika, to niestety większość z nich dla przeciętnego Polaka oznaczać będzie pewne obciążenia finansowe i zwiększone obostrzenia. – Wiele z tych zmian w konsekwencji będzie przekładać się na wzrost cen, a co za tym idzie ograniczenie konsumpcji i spowolnienie gospodarcze – mówi Michał Skibicki, doradca podatkowy i wiceprezes zarządu WFY Group. Niekorzystną reakcję rynku na wprowadzane nowelizacje przepisów doskonale pokazują chociażby efekty błyskawicznie uchwalonego wraz z początkiem nowego roku podatku bankowego. Mówiąca o nim ustawa została podpisana przez Prezydenta 15 stycznia 2016 r. i opublikowana w Dzienniku Ustaw jeszcze w tym samym dniu. – W związku z nią już od 1 lutego zostanie wprowadzony podatek bankowy w wysokości 0,44% od określonej w przepisach nadwyżki aktywów. Niestety skutki tej nowelizacji są odczuwalne już teraz, banki bowiem – spodziewając się takiej zmiany – od początku roku masowo zaczęły podnosić oprocentowanie nowych kredytów – zauważa Michał Skibicki z WFY Group.

Podatek od handlu

Kolejną i już od dłuższego czasu zapowiadaną zmianą jest także podatek od sklepów wielkopowierzniowych. – Sprawa ta nie jest jednak aż tak jednoznaczna. Wiadomo już bowiem, że nie będzie on dotyczył jedynie hipermarketów. Po ostatnich konsultacjach rządu z przedsiębiorcami mówi się o tym, że nowy podatek nie będzie się opierał na kryterium powierzchni sklepu, jak to było w pierwotnym projekcie, ale będzie wyliczany w oparciu o obrót sieci – mówi Michał Skibicki z WFY Group. Dodatkowo podatek ma mieć również charakter powszechny. W praktyce oznacza to, że będzie obowiązkowy dla całej branży, a więc również dla małych sklepów osiedlowych, a także sklepów internetowych. – O opodatkowaniu e-handlu była już mowa wcześniej. Rząd pracował nad projektem takiej ustawy równolegle z przepisami o podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. Obecnie wygląda jednak na to, że projekty tych dwóch ustaw zostaną połączone w jeden powszechny podatek obrotowy – dodaje Michał Skibicki.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,26

  • Śr

    4,36

  • Min

    3,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane